15 Ekim 2019, Salı
Anasayfa / Fikirler / Filmler / Bir Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Bir Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Bir Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Çocuklarımızı sürekli uyarırız.Yeter altık tv izleme. Bu kadar yeter. Kapat televizyonu.Ama artık bu filmleri mutlaka izle diyeceğiz. İşte sizlere çocuklarınızın mutlaka izlemesi gereken filmleri paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz.

1.Charlie’nin Çikolata Fabrikası

charlie-cikolata-fabrikasi
Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Filmin Konusu:

Çocukların mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alanda filmin konusu Wally Wonka’nın çikolata fabrikası çok farklı bir yapıya sahiptir. Farklı özellikleri vardır.Fabrika sahibi kendisinden sonra fabrikayı birisine bırakmak için ister.Fakat çikolata fabrikasını bırakabilecek özellikteki kişiyi seçebilmek için bir yarışma düzenlemeye karar verir. Bu yarışma için 5 tane çocuk seçer ve ilerleyen günlerde fabrikanın başına bu çocuklardan biri geçecektir. Charli kahramanımız bu çocuklar arasındadır ve çocuklar içinde en fakir olanıdır. 2005 yapımı bir filmdir.

Çocuklar Ne Öğrenecek:

Bu film ile çocukların hayallerinden vazgeçmemelerini ve mücadeleci olmalarını ve bunun yanında hayal kurmanın ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu göstermektedir.

2. E.T Filmi

e-t
E.T Filmi

 

Filmin Konusu:

Meraklı uzaylılar dünyaya ziyarete gelirler Geri dönüşleri zamanında bir aksaklık olur ve içlerinden bir kişiyi almazlar. Sevimli yaratık bilmediği bir yerde evinden çok uzaklarda korku içinde kala kalır. Elliot isimli, 10 yaşlarında bir çocuk, yapayalnız olan bu yaratığı sahiplenip evine götürmeye karar verir. Elliot E.T tanırken ön yargılarını tek tek kırar.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

E.T filmi eski bir film denilebilinir. 1982 yapımı uzaylılar ile ilgili bir filmdir. Genelikle uzaylı filmlerinde uzaylılar oldukça kötü yaratıklar olarak lanse edilir. Bu filmde ise uzaylılar oldukça iyi bir karakterde verilmiştir. Bu film çocukların sevdiklerini korumak için mücadele etmeleri gerektiğini, bazen sevdiğiniz kişilerden ayrılması gerektiği ve dostluğun ne kadar paha biçilmez bir şey olduğunu öğretiyor.

3. Aslan Kral

aslan-kral
Aslan Kral

Filmin Konusu:

The Lion King yani Aslan Kral filmi 1994 yılında vizyona girmiştir. IMDB listesinde sıralamada 8.4 puan alarak almıştır. Animasyon çizgi filmler kategorisinde en iyi filmler arasındadır. Aslan Kral  Afrika’nın vahşi alanda yaşayan bir aslan olan Simba’nın, hırslı düşmanlarına karşı verdiği mücadelesi, hayvanlar arasında insanlara benzeyen dostluklardan bahsetmektedir..

Çocuklar Ne Öğrenecek ?

1997 yılında vizyona girmiştir. Vizyona girmesi ile beraber bütün dünya bu filmi konuşmuştur. Yetişkinler ve çocuklar tarafından rahatlıkla izlenebilir.  Bu filmde doğru olan şey için sürekli savaşmayı ve yaşam döngüsünü anlatıyor.Bunun yanında kendi problemlerimiz ile yüzyüzleşmeyi ve bu problemin üzerinden gelebilmeyi anlatıyor

4. Karlar Ülkesi

karlar-ulkesi
Karlar Ülkesi

Filmin Konusu:

Frozen 1 yani Karlar Ülkesi  ilk filmi 2013 – ABD yapımı olup, Frozen filmi animasyon ve macera türündendir. Anne uzun kış günlerinden kurtulmak istemektedir. Bunun için prensesi bulmak ister. Anna’nın yolculuğu esnasında usta bir dağcı olan Kristoff ve sadık Ren geyiği Sven vardır Bu yolculuk sırasında bir çok maceralarla karşılaşırlar.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Bu filmde çocuklara sevginin, ailenin, kardeşliğin ne kadar önemli bir olgu olduğunu öğretiyor., farklılıkların kötü olmadığını ve birinin tanımanın iyiliklerinden bahsediyor.

5. Oyuncak Hikayesi

oyuncak-hikayesi
Oyuncak Hikayesi

Filmin Konusu

Oyuncakların başlarından geçen bir animasyon filmidir.Woody, ve Buzz dış dünyada büyük tehlikeli maceralar yaşarlar. Film ABD tarafından korunması gerekenler önemli miraslar listesine girmiş ve Ulusal Film Arşivinde saklanmaya başlamıştır.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Oyuncak hikayesi de son derece harika bir film. Bu tarz filmlere bir eğlence hoş zaman geçirme değil de bir ders olarak bakmalıyız. Çocuklara bir çok konuda bilgi ve öğütler veren filmlerden biri de oyuncak hikayesidir. Çocuklar bu filmden dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma gibi güzel davranışları öğretmektedir.

7.Kayıp Balık Memo Filmi

kayip-balik-nemo
7.Kayıp Balık Memo Filmi

Filmin Konusu:

Filmde memo babasının yoğun kaygı ve ilgisinden sıkılıyor.Sonra evde uzaklaşarak dışarıda bir sürü başından olay geçiyor.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Film babasının ilgisinden sıkılan ve evin tek çocuğu olan memo evden uzaklaşarak maceralar atlatıyor. Filmde memo aslında babasının ne kadar haklı olduğunu görüyor. Aslında bu film günümüz aile yapısı için biçilmiş kaftan. Çocukların biraz olsun ailesini anlamasına filmin faydası olacağını düşünüyorum.

8.Kırmızı Balon

kirmizi-balon
Kırmızı Balon

Filmin Konusu:

Pascal kahramanımız küçük bir çocuk hatta film çekimini yapanın çocuğu. Pascal bir kenara takılmış kırmızı balonu görür ve onla harika bir dostluk geliştirir.Balon bunu sürekli takip eder.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocukluğun masum yüzünü anlatır.

9.NEŞELİ GÜNLER / THE SOUND OF MUSIC (Robert Wise, 1965)

Film bir bir müzikal havasında biraz uzun olduğu için ikiye bölerek filmi izleyebilirsiniz. Bir deniz subayı olan baba göreve gideceği için 7 çocuğuna bakacak birini aramaktadır.  Yedi çocuklu dul bir deniz subayı olan Georg Von Trapp’ın çıktığı deniz seferleri sırasında evle ve çocuklarla ilgilenecek biri lazımdır. Çok güzel şarkı söyleyen ve iyimserliği, nezaketi, insancıllığı ve anaçlığı ile şahane bir kadın olan Maria gelir. Filmden bütün zorluklara göyüs germeyi ve yaşamın aslında ne kadar güzel olduğunu gözler önüne sermektedir.

10. Pinokya Filmi

Pinokyo

Pinokyo masalını sanırım herkes bilir. Masalda bir kukla ustası günün birinde bir kukla yapar kukla bir süre sonra mucizevi bir şekilde  canlanır. Daha sonra okula falan başlar. Filmde pinokyo her yalan öğlediğinde burnu giderek uzar. Filmde yalancılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlıyoruz.

11.

Film tanıtımlarına bu serideki 2. yazımızda devam edeceğiz.

 

 

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir