Anasayfa / Eğitim / E-Okul Yerel Lise Tercih İşlemleri Resimli Anlatımı
E-Okul lise Tercihleri

E-Okul Yerel Lise Tercih İşlemleri Resimli Anlatımı

E-Okul üzerinden yerel lise tercih işlemlerinin işlem basamaklarını aşağıdaki görsellerden takip edebilirsiniz.

E-Okul Yerel Lise Tercih İşlemleri

eokul.meb.gov.tr sitesine giriş yapıyorsunuz. Buyrada tercih rehberlerden liselerin puanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Yerel yerleştirmede okul puanı hakkında ilgili lise müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

E-Okul lise Tercihleri

Kırmızı linki tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran açılacak. Buraya güvenlik kodu, T.C kimlik numaranız ve okul numaranız ile giriş yapacaksınız. 3.sıradaki güvenlik numarasını ilk girişiniz sırasında boş bırakıyorsunuz.

E-Okul lise Tercihleri

Sağ tarafta bulunan linklerden merkezi ve yerel lise tercihleri şeklinde iki tane menü bulunmaktadır. Buradan nitelikli liseleri sınav puanı ile tercih edebilmek için merkezi lise tercih menüsüne tıklıyorsunuz. Fakat ilçenizde bulunan okulları okul başarı puanına göre tercih edebilmek için yerel  lise tercih menüsüne giriş yapıyorsunuz.

E-Okul lise Tercihleri

Burada ilçeniz ve komşu ilçelerde bulunan yerel lise kategorisine giren liseleri görebilir ve seçebilirsiniz. Bir lise türü sizin bulunduğunuz ilçede yoksa ve komşu ilçede varsa o mevcut lise yerel liseler arasında görünür. Yani ilçede olmayan bir lise yerel lise olarak işlem görmektedir. Fakat o lise türünün yaşadığınız ilçede olmaması gereklidir. Örnek vermek gerekirse. Yaşadığınız ilçede meslek lisesi yoksa. Komşu ilçedeki meslek lisesi yerel lise olarak  tercih edebilirsiniz.

E-Okul lise Tercihleri
E-Okul lise Tercihleri
E-Okul lise Tercihleri

Liseleri tercih ettikten sonra okul tarafından tercihinizin onaylaması gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka okul idaresine giderek tercihinizi onaylatınız.

E-Okul lise Tercihleri

Anlatımlar bilgilendirme amaçlıdır. Anlatımda eksiklikle ve yanlışlıklar olabilir. Bunun için tercih kılavızu okuyunuz. Okul idaresinden mutlaka bilgi alanız. Önemli bir konu olduğu için sadece buradaki anlatımlara itibar etmeyiniz.

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir