Anasayfa / İnternet reklamcılığı / İnternet Reklamcılığının Faydaları Nelerdir.

İnternet Reklamcılığının Faydaları Nelerdir.

internetreklamlari

Bütün dünyada internet reklamcılığının önemi bilirken Türkiyemizde daha önemi pek kavranamamakta.Örneğin ABD’de şirketlerin reklama harçadığı paranın yaklaşık %20 sini internet reklamcılığı için ayırırken ülkemizde bu oran resmi bir istatistik olmasa da %2 ciarında olduğu herkezce söğlenmekte. Durum böyle olunca Türk İnternet sektörününde de büyük bir gelişme gösteremesi beklenemez.Neyse bu konya sonra ayrıntılı olarak değiniriz.

İnternet Reklamcılığın Bazı Faydalarında Kısaca Bahsedelim

Bildiğiniz gibi televizyonda yayınlanan reklamların saniyeleri için binlerce dolar harcanıyor.Peki bu reklemların hedef kitlelere ulaştığı tam anlamı ile söğlemekmümkün mü? Cevap Tabiki hayır.Neden mi? Bildiğiniz gibi televizyonun 4 yaşından tutun 80 yaşına kadar bir izleyici portfoyu var.Durum böğle olunca örneğin bir araba firması araba reklamı veriyor saniyesi için televizyon kanalına milyarları ödüyor ve reklamı hiç parası olmayan babasında 1 ytl harçlık alan çocukta izliyor, köyde asfaltı olmayan Mehmet Dayı da izliyor.Sonuç tabi ki geri dönüşüm o şirkete zayıf oluyor.

Fakat İnternet reklamcılığında direk hedef kitlen belirli yani siz kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.Önek verecek olursak şirketin biri saç dökülmesini öneleyici bir kremi piyasa sürdü ve reklamını yapacak.Ne yapıyor sağlık sitelerine yada saç dökülmesini önlemeye yönelik sitelerde reklamını yayınlıyor.Peki bu sitelere kim girer 5 yaşındaki bir çocukmu yoksa çok parası olmasına rağmen bir tane dahi saçı dökülmeyen vatandaşlar mı? Sorumuzun yanıtı basit o sitelere saçı dökülen dertli vatandaşlar girer ve derdine şifa arar yani şirket tam hedef kitlesine hitap eder.

2.Örneğin şirket televizyone reklamı verdi anlaşmasını yaptı sonra ekonomik kriz çıktı borsa düştü ve maddi sıkıntı içine girdi. Artık reklama ayırdığı bütçeyi kısmak istiyor ama ortada yapılan bir anlaşma var.Ne yapacak o parayı, o şirkete, tabiri caizse özür dileyerek söylüyorum bayılacak.

Fakat internet reklamcılığında durum hiçte böğle değil bırak aylık bazda bütçeyi kısmayı, şirket isterse saatlik bazda reklamını yayınlar isterse yayından kaldırır.Oteli olan bir işletme sahibi bakıyor ki insanlar hafta sonu tatile gitmek için internette otel araştırması yapıyor.Hemen fırsattan istifade hazır hedef kitle otel araştırıyor direk veririsin ilgisi sitelere cumadan reklamı pazartesi yayından kalrırısız.Boş yere hafta içi para harcamamış olursun.

3. İnternet reklamcılığında geri dönüşüm vardır.Nasıl yani? Bilen bilir de ben yine bir öğretmen nidasıyla şöyle bir anlatayım.Diyelim ki sizin bir yayın eviniz var ve internet üzerinde satış yapıyorsunuz.Fiyalarınız gayet iyi sistem tıkır tıkır işliyor.Alt yapı mükemmel ama sitenizde in cin top atıyor.Yaprak kımıldamıyor.Diyorsunuz ki bir ziyaretçi gelse alışveriş yapmadan siteden çıkması mümkün değil.Ziyaretçi çekmek istiyorsunuz fakat biraz da pintilik var.Kanınızda edebiyat içerikli siterde reklamı yayınlamak istiyorsunuz fakat her o, sitenize size gelen ziyeretçi için o siteye para ödemek istemiyorsunuz çünkü sizde şöğle bir mantık var.Kardeşim senden ziyaretçi geliyor ama bir kısmı alışveriş yapmıyor ve prensip olarak boş yere ücret ödemek istemiyosunuz. E peki ne yapacan reklamı vermekten vazgeçecen mi? Aklına da şu geliyor sitede alışveriş olması için ziyaretçi lazım.Hemen internet reklamcılığı hızır gibi yetişir.Edebiyat içerikli sitenin sahibine diyorsun kardeşim senden gelen ziyeretçi benim sitemden 1 gün içinde alış veriş yaparsa alışveriş yaptığı miktarın %2 si senin ananın ak sütü gibi helal olsun.Edebiyat sitesinin sahibi kensine güveniyor çünkü sitesinin ziyaretçi kesimi hep edebiyata ilgisi olan, sürekli kitap okuyan ve belirli bir ekonomik düzeyi olan insanlar.Yöneticinin canına minnet ve anlaşmaya tamam diyor bir neyi o kitapçı ile ortak olmuş olur.Böğlece alan memnun satan memnun.

4.İnternet reklamcılığında artık çok büyük kitlelere ulaşmak mümkün.Türkiye de resmi rakamlar olmasa da 26 milyon deniliyor.Günde milyonlarca insan internet çeşitli amaçlarla giriyor.Eğlencenin yanında artık bilgi sahibi olmak içinde sanal alemde zaman geçiren insanlarımız mevcut.Yani iyi ve cesaretli bir internet reklamcılığı politakayla çok geniş kitlelere ulaşmak mümkün

5. Artık sanal alemin gercek aleme yaklaştığı şu günlerde internet üzerinden alışveriş, yemek siparişi, eğitim vb bir çok konular yer almakta.Durum böğle olunca sanal alemden uzak bir reklam politakası yarım kalmış bir reklam politakasıdır.

Hakkında velikz

2 yorumlar

  1. çok saolun yaaaaaaaaaaaa 🙂

  2. sper bişey yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir