24 Nisan 2019, Çarşamba
Anasayfa / Fikirler / Filmler / İzlenesi Seçme Filmler Listesi
Ahlat Ağacı

İzlenesi Seçme Filmler Listesi

İnsan bazen bazı şeyleri uzun bir ara verdikten sonra tekrar tutku ile yapmaya başlıyor. Bende de bu şekilde bir şey gelişti. Daha önceden olan film merakım bu aralar yeniden depreşti. Artık yaşın verdiği bir etki mi olsa gerek içimde iz bırakacak filmler izlemek istedim. Google da “en iyi filmler” en iyi film listeleri  gibi aramalar yaptım. Baktım net doyurucu bilgilere ulaşılamıyor forumlarda radyo programlarının kültür sanat bölümlerine kulak kesildim. Dedim ki bu bir süreç içi hemen istediğin şeye ulaşılamıyor. Zaten hemen ulaşılsa da değerli olmaz. Zamana yaymaya karar verdim ama sürekli bir film araştırmasına da devam ettim. Zaman kaybetmemek için filmin kalitesinden emin olduktan sonra izlemeye karar verdim. Dedim ki süreç boyunca kalitesi kanıtlanmış klasik filmlerin üzerinden bir kez daha geçeyim bu arada da yeni filmler bulur izlerim. Dediğim gibi şuan gidiyorum

Ahlat Ağacı Filmi

Ahlat Ağacı

Öncelikle Baba I sonra Baba II daha sonra Baba III filmlerini arka arkaya izledim. Araştırmalarım sonuç verdi ve Nuri Bilge Ceylan’nın Ahlat Ağaca filmini büyük bir keyifle izledim. Sanatsal bir film insanın ruhunu dokunuyor. ÇAresizlik, işsizlik, vb duyguları yoğun bir şekilde insana yaşatıyor az çok bu tarafta bezi olanlar bazı sahnelerde kendilerini görebiliyorlar. Film eleştirilerinde filmde çekim hatalarının olduğu yazılmış. Eleştirilerde bahsedilen hatalar yönetmenin zaten kafasının içinde izleyicilere vermek istediği şeyler. Film daha önceki yapıtlarında gibi konuşmalı fotoğraf sahneleri gibi.

Green Book (Yeşil Rehber) Filmi

Yeşil Rehber

 
Yönetmen Peter Farrelly
Vizyon tarihi 29 Kasım 2018 (2s 10dk)
Tür Dram, Biyografik
Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini devamı
Ülke ABD

Film geçtimiz günlerde aytın ayı ödülünde 3 ödül aldı ve gerçek bir hikayeden esinlenmiştir. ABD’de barlarda güvenlik olarak çalışan Tony mekanın tadilata girmesi ile işsiz kalır. Tony tam bir piyasa adamıdır. Bu arada ABD’de büyük bir turneye çıkacak olan çok ünlü bir piyanistin şöförü olarak işe girer. Yollar tehlikeli ve uzundur. Bunun yanında o dönem ABD’de olan siyah ayrımcılığı da cabasıdır. Yol üzerinde farklı karakterde insanlar olmasına rağmen iyi anlaşırlar ve başlarında bir kaç olay geçer. Her ikisi de bir birinden hayata dair bir çok şey öğrenir. Ön yargılarının sevgi ile nasıl kırıldığına filmde ağır ağır şahit oluyorsunuz. Dram ve komedi bir arada mükemmel bir film. Tahminimce bir çok dalda oskar alır.

Filmi ismi ise Tony yola çıkmadan eline bir rehber veriliyor. Rehberde sadece zencilerin gidebileceği mekanları yazılıdır. Tony rehberde yer olan güzergahı izlemektedir. Filmin adı buradan gelmektedir.

 

Black Siyah Filmi

 

Siyah Black

IMDB: 8.2

Tür: Dram, Hint Filmleri,

Yapım: 2005

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali,

Oyuncular: Mahabanoo Mody-Kotwal , Sillo Mahava

Zengin bir ailenin yeni çocuğu olur. Kız çocuğun bir süre sonra hem kör hem de sağır olduğu öğrenilir. Aile bu duruma oldukça üzülür. Kız büyüdükçe hem hırçınlaşır hemde kontrol edilemez hale gelinir. Akıl hastanesine kapatılacağı sırada sıra dışı bir öğretmen bulunur. Öğretmenin kendine has davranışlarından dolayı bir kaç gün anca sabredilir fakat öğretmen kızı bırakmak istemez. Kısa sürede imkansıza imza atarlar. Duygusal anlar yaşanır ve kız gel zaman git zaman üniversiteden bile mezun olur. Hem sağır hem görme engelli olan kız işaret dili ile konuşur ve kabaca bir kaç kelimeyi telaffuz edebilecek durumdadır.

Azmin zaferine ve duygusal sahnelere hazırsanız mutlaka izleyiniz.

Andhadhun Andhadhun

IMDB: 8.9

Tür: Gizem, Romantik, Gerilim,

Yapım: 2018

Yönetmen: Sriram Raghavan,

Oyuncular: Gopal K. Singh , Manav Vij , Ashwini Kalsekar , Anil Dhawan , Zakir Hussain

Oldukça güzel bir senaryoya sahiptir. Kör numarası yapan bir piano sanatçısının başından geçenleri konu almaktadır. Piano sanatçısı bir cinayete tanık olur ve arkasından bir birinden karışık olaylar zinciri başlar. Hint filmlerinde çok olan oynamalı sahneler pek yoktur. Bu yönden içiniz rahat olsun. Şimdi uzun uzun anlatmayayım siz izleyin. İzlenesi sürükleyici güzel bir film.
Not: Daha önceden dünyanın en iyi film eleştirmenlerinden film sıralamaları istenilmiş ve ortalamaları alınarak bir liste oluşturulmuş. O yazımız için lütfen buraya tıklayınız

 

Hakkında velikz