Anasayfa / Sağlık / Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Tedavisi Yorumları
Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Tedavisi Yorumları

Karaciğer

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücudumuzun en büyük organı olması sebebi ile de en önemli bir organımız. Sarılık, deri hastalıkları, şeker, sindirim sistemi sorunları, kalp rahatsızlığı kadar bir çok hastalığın temel sebebi karaciğer organıdır. Vücudumuzun fabrikası, çöp arıtma sistemi, depo, vb bir çok işlevi vardır. Karaciğer sağlıklı kişilerde bir kilonun üzerindedir.

Karaciğer karın boşluğumuzun sağ üst kısmında yer alır. Orijinal rengi koyu kırmızı kahverengi bir rengi vardır. Yağlanma sonucu sararmaya başlar.Karaciğer hücresi yediğimiz besinlerin hepsini hücrelerimizin kullanabileceği enerji olan şekere çevirir. Kullanılmayan şekeri ise yağa dönüştürerek depolar.

Sabahları yorgun kalkmak, hemen yorulmak, ciltte matlık, sivilce ve yararlarda çoğalma gibi hastalıkların temel sebebi karaciğerin randumanlı çalışmamasıdır.

Bunun yanında alerjik reaksiyonların da nedeni karaciğerdir. Karaciğerlerimizin sağlıksız olması sebebi ile zamanlı her şeye alerjimiz gelişmeye başlamaktadır.

Karaciğer neden yağlanır.

Yağlı karaciğer hastalığı son yıllarda özellikle batı toplumlarında en sık görülen karaciğer hastalığıdır. İnsanların yüzde 20 sinde görülmektedir. Karaciğerimiz yağlanmasının bir çok nedeni vardır.

  • Alkole bağlı karaciğer yağlanması.
  • İnsulin direncine bağlı karaciğer yağlanması.
  • Şeker hastalığına bağlı karaciğer yağlanması.
  • Düzensiz beslenmeye bağlı karaciğer yağlanması.
  • Kilo fazlalığına bağlı karaciğer yağlanması.
Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanmasının bir çok sebebi vardır. Yukarıdaki nedenler bunlardan sadece bir kaç tanesidir.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemleri.

  1. Enginar.

Enginar

Enginar daha çok Akdeniz’de yetişen ve sağlık açısından birçok faydası olan bir sebzedir.

Enginar karaciğer dostu bir yiyecektir.  Enginarın faydalarını google yazdığımızda bir çok ülke çapında meşhur olan haber sitelerinde göreceksiniz.

Haberlerin birinde cildinde lekeler çıkan ve zayıflayan birinin karaciğerinde sorun olduğu tespit ediliyor ve 40 gün 40 tane enginar yiyor sonuç kan değerleri düzeliyor. Bunun yanında prof doktorumuz enginarın yapraklarının karaciğer sağlığı için faydalı olduğunu tespit ediyor buna benzer yüzlerce haber internette mevcut.

Enginar içinde potasyum, kalsiyum ve manganeze ek olarak A vitamini, B1 vitamini ve C vitaminleri içerir. Enginarın ayrıca safranın kolay akışını sağlamasıdır. Taze tüketilmesi önerilmektedir. Enginarda bulunan “Ciarin” adlı madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.Enginarda bulunan yüksek oranda lif yapısı kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir.Enginarın içeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özellik gösteriyor.Enginar Etkili Bir İdrar Söktürücüdür: Özellikle enginar yaprakları idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır

Enginarı taze yaprakları ile birlikte tüketmeye özen göstermelisiniz. Mevsim haricinde donmuş, konserve ve aktarlarda kapsül halinde bulabilisiniz.

2. Deve Dikeni

Devedikeni

Deve dikeni özellikle 2000 yılı aşkın bir süredir karaciğer rahatsızlıkları, böbrek ve safra kesesi sorunları üzerine ilaç olarak kullanılmaktadır.Yeni hücrelerin büyümesi için karaciğer tamiri yapmaktadır. Deve dikeni bitkisinde bulunan flavonoidler karaciğeri korumada özellikle etkili olabilmektedir. Safra taşı oluşumunu engellemek ya da gidermek için gerektiğinde deve dikeni bitkisi faydalı olabilmektedir.İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin hücrelerini alkol, ilaç ve kimyasalların zararlı etkilerinden korur.

Mide ve bağırsak sorunlarından şikayet eden kişilerinde tercih ettiği deve dikeni tohumu, iki farklı yolla kullanılmaktadır. Genel kullanım alanı olan karaciğer hastalıklarında eczanelerde satılan tabletler kullanılmalı, mide ve bağırsak için ise deve dikeni tohumu çayı olarak bilinen ezilmiş tohumun demlenerek içilmesi gerekmektedir.

Mide sindirimini kuvvetlendirerek hazmı da kolaylaştıran bu harika bitkiyi, hazımsızlık sorunlarında güvenle kullanabilirsiniz

Kullananların yorumları.

Karaciğer yağlanması konusunda sizlere bir yaşanmışlık anlatayım.

Yapılan ultrason çekimi sonucu karaciğer yağlanması grede 3 aşamadan olan bir hasta. Aktardan aldığı içinde enginar yaprağı, deve dikeni tohumu ve kırkbilit bitkisi tozu karışımı kapsülü 20 gün kadar kullanıyor.Daha sonra tekrar doktora gidiyor ve ultrason çekimi sonucunda karaciğer yağlanması grede 3 den grede 2 aşamasına düştüğü görülmüş.

Limon ve maydanoz kürü.

Maydanoz Limon Kürü Karaciğer Yağlanması

Arkadaşlar bu kür ile ilgili daha önce bir yazı paylaşmıştım oradan okuyabilirsiniz. Buyrun tıklayınız

Ceviz

Ceviz Suyu Karaciğer Yağlanması

2 tane kadar ceviz kırılır içi bir bardak içine konulur üzerine kaynar su ilave edilir. Sabah aç karnına suyu içilir ceviz ise yenir.Aradan en az yarım saat sonra kahvaltı yapılır. Bir ay kadar sonra kan tahlili sonucunda kolostrolde bir iyileşme göreceksiniz ki tecrübe ile sabittir. Fakat her bünyede farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

İlgili yazıma ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak daha geniş anlatımlı karaciğer yağlanması ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Tüm bunların yanında en etkili karaciğer yağlanmasına en etkilisi fazla kiloları vermek, alkol, gazlı içeceklerden uzak durmak gerekli. Bunun yanında şeker, karbonhidratlı yiyecekler, kızatma, yağlı yiyecekler tüketmemek gereklidir. Meyve, sebze ağırlıklı beslemek. Hiç bir yiyecekte aşırıya kaçmamak gereklidir. Doğal ve dengeli beslenme ve en önemlisi spor ile karaciğer yağlanmasının önüne geçilebilinir.

Karaciğer yağlanması mevcut ise yavaş yavaş kilo verilmeli hızlı kilo verilmemeli. Çünkü karaciğer savunma duruma geçer. Kıtlık başladığını düşünerek ele geçen bütün besinleri depolamak ister. Bu yüzden yavaş yavaş kilo verilmedir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir