14 Ocak 2019, Pazartesi
Anasayfa / Sağlık / Kemik İliği Ödemi
Kemik İliği Ödemi

Kemik İliği Ödemi

 1. DİKKAT: Aşağıda yazılı olan bilgiler sadece kişisel görüşü içermekte olup bilimsellikten uzak olabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışınız. Sitemiz burada yazılı olan bilgilerden ortaya çıkabilecek olumsuzluğu kabul etmemektedir. 
 2. Kemik iliği ödemi kemik içinde ilik kısmında çeşitli sebeplerden dolayı sıvı toplanması durumudur. Bu sebeplere aşağıda değinecektir. Kemik iliği ödemi bir nevi savunma mekanizmasıdır. Vücudun darbeye, zorlamaya, besin kıtlığına gibi farklı sebeplerden dolayı kendisinin savunmaya geçmesidir. Kemik içinde biriken sıvı o bölgeye baskı yapar, kemik de sert yapısından dolayı esneyemediğinden bu durumda ağrıya neden olur. Kemik iliği olan bölge fazla zorlanırsa ilik içindeki sıvının baskısı ve zorlanmaya bağlı baskı sonucu stres kırıkları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kemik iliği ödemi olan bölge fazla zorlanmamalıdır.
  Tranva: Tranva sonucu kemik deforme olur ve ödem oluşur.
  Kireçlenme: Travmadan sonra en çok karşılaştığımız kemik iliği ödemi sebebi eklem kireçlenmeleridir.
  Osteonekroz: Kemiğin bir bölümün ölmesi olarak açıklanabilir.
  Kemik iliği ödemi 30 yaş sonrası kişilerde gözlenirken; eklem yerinde şiddetli ağrı olarak tanımlanır. Erkeklerde bayanlara oranla 4 kat daha fazla yaşanır

  Kemik İliği Ödemi
 3. Kemik iliği ödemi belirtileri
  Ödem olan bölgede bir ağrı meydana gelir. Ağrı üzerine basıldığında yada yük verildiğinde artar. İçten içe ağrı meydana geldiği gibi ileri düzeyde üzerine basılmaz yada ağrı şiddetli olur.
  Kemik İliği Ödemi Yaygın Sebepleri

  • Kortizon içerikli ilaçlara bağlı oluşan kemik deformasyonları
  • Kemik beslenme problemleri
  • Gut hastalığı
  • Tümoral etkenler
  • Kemik iliği sendromu
  • Anemi
  • Romatizmal hastalıklar
  • Radyo terapi
  • Kemikte oluşan zedelenme ve travmalar
  • Mikro kemik kırıkları
 4. Kemik İliği Ödemi Nasıl Teşhis Edilir?
  Kemik iliği ödemi dışarıdan görülebilecek bariz bir şişlik yaratmayabilir. Çünkü ödem kas, bağ dokusunda değil kemik dokusu içindedir. Bu sebeplerden dolayı görüntüleme cihazı ile teşhis konulur. MR sıvıya oldukça duyarlı bir cihazdır. Kemik içindeki sıvı birikimi mr cihazı ile net bir şekilde görülür. Bazen doktorlar emin olmak yada kemik tümöründen ayırt etmek için bilgisayarlı tomografi de isteyebiliyorlar.
 5. Kemik İliği Ödemi Nasıl Meydana Gelir?
  Kemik iliği bir darbe ile meydana gelebilir. Aşırı zorlama ile meydana gelir. Hamile bayanlarda da meydana gelmektedir. Bazı hastalarda sendrom olarak görülür ve kendiliğinden meydan çıkar.Kemik
 6. Kemik İliği Ödemi Tedavisi?

  Kemik iliği tedavinin en önemli dikkat edilmesi unsuru ayağın dinlendirilmesidir. Kemik iliği olan bölge bir süre dinlendirilmelidir ki baskı altında kalıp ödemin dağılmasını engellememesi gereklidir. Doktorlar ödemin boyutuna göre koltuk değneği dahi verebilirler.
  Kemik iliği ödemi geç iyileşen bir hastalıktır. Asla önemsememezlik yapmayın ayak dinlendirilmesi gerekiyorsa bir dakika dahi düşünmeyin dinlendirin. Yok şu maçımı yapayım öğle, yok şu koşumu bitireyim öğle, yok ufak ufak antreman yapayım öğle dinlenirim demeyin. Hemen dinlendirin ki hemen ayağınız iyileşme sürecine girsin. Sonra pişman olursunuz.
  Tedavisi ürecinde yardımcı takviyeler kullanabilirsiniz? (Aşağıdaki yazılı olanları doktorunuza danışınız)
  -Kan sulandırıcı ağrı kesiciler iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlayarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır. (Kesinlikle doktor tavsiyesine uyunuz, ağrı kesiciler mide sorununa yol açar)
  -Kasiyum kullanmak: UYARI:Kalsiyum kemik erimesi yada yapılan tahliller ile kalsiyum eksikliği olan hastalarda kullanılır. Bu yüzden doktorunuza danışınız. Kullanmanız gerekirse doktorunuz size önermeli.
  -D Vitamini takviyesi ile kemiğin güçlendirilmesinin sağlanması.UYARI: D vitamini doktor kontrolünde ve danışarak belirlenen oranda kullanınız. Fazla kullanılması halinde kemiklerinize zararı olmaktadır.
  -Stroid içerikli iğne ile bölgenin ağrısı giderilmektedir. UYARI: Kesinlikle doktor uygular ve kas içine yapıldığı için uzman doktorlar bu iğneyi yapabilir.

  – Kemik erimesi hastalığına karşı kullanılan ilaçlar. Kemik erimesi görülen hastalara verilen ilaçlarda yapılan araştırmalarda faydalı olduğu görülmüştür.UYARI: Kemik erimesinde kullanılan bu ilacın yan etkileri oldukça fazladır ve haftada bir tane kullanılır. Doktorunuza danışarak kullanmanız gereklidir.
  -Kalsiyum bakımından zengin gıdalar. Kelle paça, kemik suyu çorbası, kemiğin güçlenmesine neden olan gıdalar kemik iliği ödemine iyi geleceği düşünülmektedir.
  -İleri düzey vak’alarda kemik çürümesi olmaması için cerrahi işlem yapılır. Kemiğe açılan ince bir delik ile ödemin akması sağlanır.
  – Kemik suyu
  -Yabancı bir forum sitesinde mıknatısın yani manyetik alanın iyileştirici bir etki gösterdiği üzerinde durulmuştur.
  – Bir başka bir kişinin yorumunu okuduğumda üzüm çekirdeğinin işe yaradığını yazsa da bu konuların abartılmaması daha iyi olacaktır.
  – Ayrıca farklı vitaminler ile beslenildiği yabancı forumlarda konuşulsa da doktorlar doğal ve iyi beslenme üzerinde durmaktadırlar. Bir çok kez uyarıda bulunduğum gibi doktorlar ile iş birliği ile tedavi denenmesinde fayda vardır.
  -Bölgeye hastanın kendi kanından oluşturulan sıvı enjekte edilir. Bazı doktorlar bunun bir faydasının olmadığı söyler. Doktorunuza danışınız.
  -Yine doktorunuz kontrolünde alternatif tıp önerilerim olacak. Bölgeye bir alanında uzmanın yapacağı sülük tedavisi ile ilgili yerin kanlanmasına ve sülükteki çeşitli emzimlerin yardımı ile iyi geleceği konuşulmaktadır.
  – Yine bazı forumlarda kuru iğne ve akupuntur yönteminin bu tarz sakatlıkların iyileşmesini hızlandırdığı konuşulmaktadır.
  – Bunun yanında fizik tedavi merkezlerinde bölgeye elektrik ve ultroson uygulamalar ile sakatlık olan yerin kanlanarak iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  – ilomedin  tarzı ilacı bazı durumlarda uygulayabiliyormuş. Bu ilaç aslında damar tıkanıklığı olan hastalarda damarların genişlemesi ve tıkanıklığın giderilmesinde uygulanıyormuş.Doktor kontrolünde  bir kaç saat içinde damar yolu ile serumla veriliyor. Kesinlikle doktor kontrolünde yapılıyor. Kan dolaşımının artması ile ödemin giderileceği düşünülmektedir. Ama artı eksi yönleri olduğu için tahminen çok uygulanan bir yöntem değil. Pek duyulmuyor.

 7. Kemik İliği Ödemi İyileşme Süresi
  Ödemden ödeme değişmekle beraber 6 aya varan iyileşme süreleri bulunmaktadır. Bazı hastalarda bu süre 2 yılı bulabiliyormuş. Şu bir kesin ki burkulma sonrası hemen geçen ödemler gibi değildir. Kemik iliği ödeminin geçmesi uzun sürmektedir.
 8. Kemik İliği Ödemi Tedavisi Edilmezse Ne Olur?
  Kemik iliği ödemi tedavi edilmezse ödem sonucu kemiğin o bölümü yeterince beslenmez ve kemik çökmesi yada çürümesine neden olur.
 9. Kemik İliği Fizik Tedavisi
  Doktorunuza danışarak iyi bir fizik tedavi uzmanına giderek olabilir. Bu konuda mutlaka ortopedi doktorunuza danışınız. Dinlenmesi gereken ayağınızı fazla yorabilirsiniz. Uygun fizik tedavi hareketleri ile bölge güçlendiriliyor. Bölgenin güçlenmesi sonrası kemiğe olan baskı azaldığı için iyileşmeye olumlu yönde etkisi oluyor.
 10. Kemik İliği Ödemi Tamamen Geçer mi?
  Tabi ki geçer
 11. Kemik İliği Ödemi Hastası Nasıl Beslenmelidir?
  Kemik iliği ödemi hastası protein, kalsiyum ve d vitamini bakımından zengin beslenmesi faydalı olduğu düşünmektedir.

Not: Bilmiyorum ama havaların soğuması ile ağrılarım azaldı. Fakat bunda ne etkilidir bilmiyorum beslenmem mi aldığım ilaçlar mı yoksa alternatif tedavi yöntemleri mi yoksa iyileşme zamanı geldi de ondan mı bilmiyorum ama şu bir gerçek ayağımdaki ağrı azalmaya başladı.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir