Anasayfa / Sağlık / Kızılaya Kan Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kan

Kızılaya Kan Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kızılaya Kan Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Geçenlerde ilk defa kan verdim. Kan vermekten hep korktum. Nedeni ise annemin hep anlattığı bir olay. Neyse geçenlerde korkumu yendim ve kan verdim.Daha önceden bir kızılayda çalışan bir yakınımdan tüyolar aldım. Bu konuda sizlere bir kaç önerim olacak.

 1. Kızılaya kan verecekseniz seyyar kan alım merkezlerini seçmeniz. Nedeni ise ikramın fazla oluşu.Soda ve bisküvi ikramları var. Sınırsız…..
 2. Kan verirken mutlaka ufak bir tüp kök hücre bağışında bulunuz.
 3. Kan alınan yeri bir iki dakika sıkı bastırınız. Kan verdiğinize dair kolunuzda hiç bir belirti olmuyor.

Kök Hücre Bağışı.

Arkadaşlar kan alım istasyonlarında genelde kök hücre bağışında bulunacak mısınız? sorusu sorulmaz. Siz oradaki görevliye kök hücre bağışında bulunmak istiyorum diye belirtiniz. İsteğinizi belirttikten sonra size bir form veriyor. Formu dolduruyorsunuz. Kök hücre için sadece küçük bir tüp kan alıyorlar. Sizin için küçük hasta insanlar için çok büyük bir önem arz ediyor. Kan verecekseniz mutlaka kök hücrede veriniz.

Kan

Kan alım süreci

 1. Kan vermek için 4 sayfadan oluşan bir form dolduruyorsunuz. 5 dakikanızı almıyor. Burada yurt dışına çıktınız mı, ilaç kullanıyor musunuz, adres, telefon, diş tedavisi oldunuz mu gibi çok farklı sorular yer alıyor.
 2. Kök hücre bağışında bulunmak istediğinizi belirten formu dolduruyorsunuz. Bu form daha kısa. Kan verecekseniz kök hücre bağışında da bulununuz bence.
 3. Daha sonra formla birlikte tırın içine giriyorsunuz. Hemen form bilgileriniz kontrol ediliyor 1 dakika sürmüyor. Parmağınızın ucundan bir damla kan alınıyor kanınızın hemegramına bakılıyor. Yani kan sayımı yapılıyor. Kan düşük olması halinde kan alınmıyor. Ufak bir cihaz saniyeler içinde kan sayımını yapıyor.
 4. Daha sonra elindeki formla birlikte doktorun önüne gidiyorsunuz. Doktor forma bakıyor form üzerinden kafasına takılan bir şey varsa soru soruyor. Doktor onayından geçerseniz sizi bir içeri alıyorlar.
 5. Yatağa yarı yatar halde oturuyorsunuz. Kan alacak görevli damarınızı buluyor.Orayı dezenfekte ediyor. Damarınızın kolay bulunması için bol su için. Daha sonra en fazla 5 dakika içinde kanınızı alınıyor. Tahliller için içinden 4 tüp kadar kan ayrıca alınıyor. Kanınız önce tahlil ediliyor uygun olması halinde hastalara veriliyor.
 6. Kan alımı sırasında bir olumsuzluk yaşanmaması için hal hatır soruluyor ve gözetim altında oluyorsunuz.
 7. Kan verme işlemi bittikten sonra tırın sonunda dolaptan meyveli meyvesiz soda, çikolata ve su ikramında bulunuluyor.
 8. Kanınızda bir sıkıntı olması halinde size dönüş yapılyor.
 9. Kan verdikten beş gün sonra. Telefonuma kızalaydan mesaj geldi. “Bağışladığınız kan ihtiyaç sahibine ulaşmıştır. 3 kişiye hayat daoğaya ise 1 fidan bağışladınız”

Kan verdikten sonra bol bol su içmeniz önerilir. Orada söylenen göre 4 gün içinde vücudunuz kan açığınızı kapatacak ve bu açığını tamamen sudan karşılayacak.

Verdiğiniz kan sorgulamak için aşağıdaki linki sorgulayabilirsiniz.

Kılzay Kan Sorgulama

http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiBilgileri

Hakkında velikz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir