Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Şubat 2018

Meb İnternetinden Radyo Dinleme

MEB BAĞLANTISINDAN RADYO DİNLEME SEÇENEKLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı güvenlik gereği ki bunda sonuna kadar haklı.İnternet bağlantısı kontrol altında. Öğrencilerin zararlı sitelerine erişimi engellenmesi için uygulanan bu yasaktan doğal olarak öğretmenlerde etkilenmektedir. Ben burada öğretmenler için değilde idareciler için bir kaç çözüm önerisinde bulunacağım.
Okuldaki idareciler odalarında evrak işlerini yaparken arka planda bir müzik sesini duymaları sıkılmadan daha uzun çalışmalarına olanak vermekte. Fakat sessiz bir odada evrak işleri ile uğraşmak bir süre sonra insanların canını sıkmakta.
Çare olarak odalarına radyo alanlar var.Fakat radyonun kötü taraf ise birisi geldiğinde anında sesini kesme imkanı yok. İdareciler odası ki yol geçen hanı gibidir. Bilgisayardan açılan radyolarda hakimiyet daha kolaydır. Sesini kısma, arttırma, kanal değiştirme daha kolaydır.Fakat bu konuda meb internet bağlantısının engellemeleri ile karşılaşıyorsunuz.

MEB İnternet bağlantısını yurt dışı menşeli bir site ile anlaşmış.Bu sitenin görevi piyasadaki siteleri kategorilere ayırma.MEB bu kategorilerden istediğini internet hizmeti sunuyor.Zararlı kategorilerdeki sitelerin erişimi tek bir çırpıda engellemiş oluyor.Örnek verecek olursak. Eğlence kategorilerini yasakladığında dünya genelinde binlerce yada milyonlarca sitenin erişimini engellemiş olur.Bu site radyo sitlerinide sanırım zararlı kategoride gösterdiğinden engellenmiş oluyor.MEB tarafından engellenmesi gayet normal çünkü internet üzerinden radyo yayını yapmak oldukça kolay. Bu radyoların denetimi imkansız olduğundan merdiven altı internet radyo sitesinden zararlı içerikli yayınlar yapılabilir. Örnek biraz uçuk olacak ama bomba yapımı yayını yapabilir. Bu yüzden MEB radyo yayınlarını engelliyor.

Ben sizlere MEB tarafından izin verilen bir kaç radyo istasyonlarını ve nasıl dinleyebileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

1.YÖNTEM

Öncelikle sitenize basit mi basit fakat güzel mi güzel radyo dinleme programını indiriyorsunuz.

RDK Radyo Dinleme Programı indir

Program kurulum gerektirmiyor.Sadece simgeye çift tıklayarak çalıştırıyorsunuz. Program hakkında biraz bilgi verelim. Program yapımcısı radyoyu ücretsiz dağıtılmasına izin vermektedir.Sadece bağış kabul ediyor. shenturk.com adresine giderek programı yakından inceleyebilir.dilerseniz program yapımcısına bağışta bulunabilirsiniz.

 • Program kurulum gerektirmiyor.
 • Programda kayıtlı 900 kadar radyo var. Fakat radyolardan 20 yada 25 tanesi çalışıyor.
 • Ben sizler için çalışan radyoları buldum.Geri kalanları sildim.
 • Yayını kaydetme özelliği var.
 • Zaman ayarlı radyo yayını kaybetme özelliği de var.
 • Yayın kalitesini değiştirme imkanı var.
 • Kendi isteğinize göre radyo listesi oluşturabiliyorsunuz.
 • Sizde istediğinizde listede olmayan bir radyoyu sisteme ekleyebiliyorsunuz.
 • Çok hafif bir program.Bilgisayarınızı kıymıyor.
 • Yayın kalitesi çok iyi.
 • Arada bir radyo yayını internetin durumuna göre kesilme oluyor. İlgili radyoya tekrar tıklayın çalışır.

Radyoyu bilgisayarınıza indirin. Program sıkıştırılmış olarak bilgisayarınıza inecektir. İndirdikten sonra dosyanızı arardan çıkartınız. Daha sonra yukarıdaki resimdeki siyah simgeye tıklayınız. Program otomatik başlayacaktır. Herhangi bir kurulum gerektirmez.

Bilgisayarınızdan radyo dinleme programına kolayca ulaşabilmek için masa üstünde simge oluşturabilirsiniz. Simge için programın bulunduğu dosyayı açınız.Oradaki siyah simgeli dosya üzerinde sağ tuşa tıklayınız.Gönder menüsünden Desktop menüsüne tıklayınız.Bu şekilde programın hızlı çalıştırma simgesi masa üstünde görülür.

2.YÖNTEM

BİR BAŞKA YÖNTEM İLE MEB İNTERNETİNDEN RADYO DİNLEME

Radyo kulesi

Arkadaşlar bu yöntemimiz akıllı telefonları kullanacağız. Akıllı telefonlarımıza google playden Radyo Kulesi adlı bir uygulama var.Bu uygulamayı kendi telefonunuzun internetini kullanarak indirin. Daha sonra okulun wifi ağına bağlanın. Telefonunuzun internetin kapatın.Kapatın ki internet kotanız bitmesin. Daha sonra uygulamayı açın ve binlerce radyo seçenekleri arasında çalışan radyoları tek tek deneyim. Ben onlarca meb bağlantısından çalışan radyo buldum.

Bu uygulamanın bir güzel yanı radyolar kategoriler altında toplanmış.Haber, pop, halk müziği, rack gibi bir çok kategori var.Bu kategoriler içinde çalışan radyoları bulduktan sonra favori butonuna tıklayarak bütün çalışan radyoları bir araya toplayabilirsiniz.

 

 

MAİL ABONELİĞİNE KATILIN

Sitemize abone olarak sağlık, internet, eğitim vb alanlarda yayımlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

MAİL ABONELİĞİNE KATILIN

Sitemize abone olarak sağlık, internet, eğitim vb alanlarda yayımlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.