Anasayfa / Sağlık / Migren Baş Ağrısının Bitkisel – Doğal Tedavisi

Migren Baş Ağrısının Bitkisel – Doğal Tedavisi

Migren Baş Ağrısının Bitkisel – Doğal Tedavisi

Son zamanlarda  her yerde başı ağrıyan bir insan görmek mümkün. Şaşırtıcı bir şekilde yaygın olan bu problem, yaşamlarının bir döneminde kadınların % 25 – 30’unu, erkeklerin ise % 15 – 20’sini etkiyor. Migren gibi olmasa da sık sık başı ağrıyan insanlarımız bir hayli fazla. İş yerlerinde birileri size çok demiştir. “Bir ağrı kesici var mı başım ağrıyor” Artık bırakın büyüklerin başının ağrımasını çocukların dahi başı ağrımaktadır.Bilmem hatırlar mısınız?Çocukken hiç başınız ağrır mıydı? Şahsen ben başımın ağrıdığını hiç bilmem. Artık cümle alemin başı ağrıyor. Kendinizi yalnız sanmayın google’da en çok aranan kelimeler arasında yerini koruyor.Herkes bu baş ağrısı illetinin çaresini ağrıyor. Bende bu konuda biraz araştırma yaptım.

Sizler için bir bir çözüm önerilerini sıralayacağım.Dağınık haldeki kaynakları derleyip topladım ki aradığınızı tek bir yerde bulasınız diye. Artık bu migren ağrısına doğal çözüm yollarını paylaşalım.Yazımız az gereksiz cümlelerden uzak ama öz bir yazı olacak. Fakat hiç bir  migren ağrısı ile doğal tedavi yollarını atlamamaya çalışacağım.İnşallah beğenirsiniz.

Migren ağrısı kronik bir ağrıdır. Ağrı başlamadan önce ağrının başlayacağını kişi tahmin eder ve ağrı başın bir bölümünden başlar. Dayanılmaz bir hal alır. Ağrı arkasından mide bulantısı ortaya çıkar. Sese ve kokuya karşıda aşırı derece hassasiyet gelişir.

Migren hastalığı aslına bakılırsa gizemli bir hastalıktır. Tam olarak nedeni belirlemediği gibi çözümü konusunda da kesinlik yoktur.Migren ağrılarında  kanın pıhtılaşma hücreleri plateletler ve şakak bölgesindeki büyük damarlarda genişleme, kılcal damarlarda daralma gibi damar düzensizlikleri ortak özellikler söz konusudur.

Migren ağrılarının nedeni tam anlamı ile bilemediği için tedavisi de yapılamamaktadır.Yapılan araştırmalarda migren hastalarının ilaç kullananları ilaç kullanmayanlara göre iki kat daha atak yaşadığı ortaya çıkmış. Bunun yanında kullanılan ilaçlar ülser gibi kronik mide sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Migren, çoğunlukla, tek taraflı, yoğun bir başağrısıdır. Migren atakları 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Migren ağrısının nedeni tam olarak bilinmese de beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin (serotonin gibi) azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tahminler üzerinden nedeni bilindiği için tedavisi içinde kesin bir sonucu yoktur.Migren hastalığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazladır.Kadınlar bu hastalığa daha yatkındır

Migren hastalığının çevresel ve kalıtsal olarak da geldiği düşünülmektedir. Çünkü aileden biri migren ağrısı çekiyorsa ailenin 3 de 2 sinde migren gözükebiliyor.  Dikkat edilecek bir konu bayanlarda migren ağrısı hamile olduklarında azalmaktadır.

Yaş ilerledikçe migren ataklarında  azalma ve ağrıda hififleme olacaktır.

az uyumak ya da çok uyumak, alkol almak, öğün atlamak, susuz kalmak, stres, soğuk, klima altında kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak migreni tetikleyen sebeplerden öne çıkanlarıdır.

Migren, sebebi tam olarakbilinmemekle beraber beyin kan damarlarının ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucunda oluşan bir hastalık olduğu tahmin ediliyor.

Migreni neyin tetiklendiği tam olarak bilinmese de bazı yiyeceklerin migreni tetiklediği tahmin edilir. Bu yiyecekler kesin doğru olmamakla birlikte Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, soğan, incir, karaciğer, kafeinli yiyecekler, monosodyum glutama.Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkiler.

Migren ağrılarının bir nedeni belki de en önemli nedeni ise magnezyum eksikliğidir. Magnezyum eksikliği belirtileri ile migren belirtileri de aynıdır.Bu yüzden buna dikkat edilmelidir.
[reklam1]

Migren ağrısında 4 aşama vardır..

Prodrom; Baş ağrısı başlamdan günler önceki aşamadır.
aura; baş ağrısından hemen önce oluşur
Ağrı aşaması; baş ağrısı aşaması olarak da bilinir
Postdrom; migren atağı sonrasında yaşanan etkiler

Prodrom Dönemi:

Prodrom dönemi migren hastalığı çekenlerin %60 da görülen bir durumdur. Ağrı başlamadan yaklaşık 2 gün önce başlar ve migren ağrısının ilk habercisidir. Bu belirtiler yorgunluk, değişik ruh hali, sinirlilik hali, ishal, korku, gürültüye karşı hassasiyet gibi belirtiler baş gösterir.

Aura Dönemi:

60 dakika içinde olur ve  biter. Görmede titreşim olur ki bu migren hastalarının tamamına yakınında meydana gelir. Nörolojik bir olaydır. Hastalarının yarıya yakınında bu dönemde elde ayakta bir karıncalanmalar meydana gelir.

Ağrı Aşaması:

Artık ağrı dönemi başlar ve bu ağrı tek taraflı devam eder. Kademe olarak ağrı şiddeti artar.Fiziksel bir hareketten sonra ağrıda artma meydana gelir. Ağrı başın arka ve üst tarafında genellikle meydana gelir. Çocuklarda ağrı 2 saat kadar sürerken yetişkinlerde bu durum 72 saate kadar sürebilir. Ortalama migren ağrısı ayda bir meydana gelir.Fakat haftada 1 yada 2 defa görüldüğü de olur.

Baş ağrısı yanında sese hassasiyet, korkulara hassasiyet, ışığa hassasiyet gibi etmenler ağrıyı taçlandırır. Migren ağrısının tamamına yakınında bulantı meydana gelir bazı insanlar da kusar.Bulanık görme, burun tıkanıklığı, ishal, sık idrar çıkma, solgunluk veya terleme gibi belirtilerde migren hastalarında görülür.

Postdrom Dönemi

Migren ağrısı geçtikten sonraki dönemdir. Hasta kendini yorgun yani akşamdan kalma gibi hisseder. Mide ve bağırsaklarda hafif bir rahatsızlık hissi. gibi belirtiler meydana gelir.

Nedenleri hakkında çeşitli görüşler.

Migren ağrıları aile içinde fazla görülmesinden dolayı genetik bir yapısının olduğu bilinmektedir. İkiz insanlarda her iki ikizin migren hastalığı yüzde 30 civarlarında. Bu durum migren hastalığının bir genetik yönünün olduğunu gösteriyor. Migren hastalığına bir gen bozuklundan kaynaklandığı da tahmin edilmektedir.

Migreni hangi durumlar tetikler.

Migren hastalarında fiziksel durumlar tetiklemektedir. Örneğin aşırı yorgunluk uykusuzluk migrenin ortaya çıkmasına neden olur. Bunların yanında stres ve açlık halleri de migreni tetikler. Beslenme şeklinin migreni tetiklediği konusunda tam bir fikir birliği yoktur. Migren hastaları bu konuda şikayet etseler de hastaların hikayelerinden yola çıkarak besin türleri konusunda bir fikir birliğine ulaşılamamıştır. Çevresel faktörlar konusunda yeterli bilgi olmadığında kesin bir bulguya ulaşılamamıştır.

Basit Migren: Hastaların %75 de bu basit migren görülmektedir. Aurasız migrendir.Yani belirti vermeden gelen migrendir.  Ekseriyet bayanlarda görülür nadiren de olsa migren anında kusma görülür.Başın iki tarafında da görülebilir.

Klasik Migren: Auralı migren hastalığıdır.Hastaların %10 da bu tip migren görülür. Başın tek tarafından migren görülür. Kusma görülür.

Migrenin bir çok bölümleri vardır.

Baziler migren: Baş ağrısını konuşmada güçlük de takip eder.

Hemiplejik migren: Auralı migrene ilave olarak kaslarda uyuşma ağrı takip eder.

Status migrenozus: 3 günden fazla süren migren atakları.

Retinal migren: baş ağrısı ile beraber görmede sorunların oluştuğu migrendir.

Migren Hastalığı Tanısı

Migren hastalığı tanısı konulmamış bir çok migren hastası vardır. Bu yüzden dünya migrenli hasta oranı daha çok daha fazla olabilir.

 • Beş ya da daha fazla sayıda atak — “auralı” migren tanısı koymak için iki atak yeterlidir.
 • Migren ağrıların geneli başın bir tarafının ağrımasıdır. Bu durumdaki ağrılar migren ağrısı olabilir.
 • Baş ağrısının çok yoğun olması.
 • Baş ağrısının atımlı halde olması.
 • Ağrının şiddeti ve yapısı insanı fiziksel hareketlerini kısıtlaması.
 • Kusma, bulantı, sese ve ışığa hassasiyet.

Yukarıdaki belirtileri taşıyan yada bir kaçını taşıyan baş ağrıları migren hastalarıdır.

Migren sadece bir baş ağrısı olarak algılansa da bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik, sese duyarlılık ve terleme gibi şikayetler eşlik eder.Huzursuzluk, sinirlilik, koku, ses, ışık gibi uyaranlara aşırı hassasiyet genel belirtilerdi. Migren vücutta hasar vermeden meydana gelir.

Migrenin nedeni stres, hormonlar, lodos ya da bazı yiyecekler olarak düşünülürse de migren tedavi edilemez, onunla yaşam öğrenilmeye, yaşamda kısıtlama ve kontroller yapılmaya çalışılır.Migren tamamen bedenin bio-elektriksel sistemi ile ilişkilidir.

Anne ve babası migren olan bir çocuğun ilerleyen günlerde migren olma ihtimali yüksek olduğu düşünülmektedir.
[reklam1]
Şehirlerde yaşayanlar köye göre 3 kat daha fazla migren hastası görülüyor.Lodos etkisinin migren ataklarını tetiklediği sanılmaktadır.

Yapılan son araştırmalarda migrenin neden kaynaklandığına ışık tutuyor. Beğindeki bazı damarlar daralarak kan akışını azaltıyor.Azalan kan akışı ile beynin bazı bölümlerine kan akışı azalıyor.bu yüzden bulantı ve kusma oluyor.Daha sonra beynin damarlarındaki kasılma hareketleri sonucunda salınan kimyasal maddeler beyin zarında gerginliğe sebep olup başınızın şiddetli ağrımasını sağlıyor

Migren Bitkisel Tedavi

Akupuntur: Migren alternatif tedavi yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden biri de akupunturdur. Akupuntur yöntemi vücudun önemli yerlerine özel iğneler batırılarak yapılan tedavi yöntemidir. Uzak doğu kökenli bir yöntemdir. Akupunktur tedavisi, bedende derinin hemen altından geçen on dört ayrı enerji kanalı üzerinde yapılan bir işlemler bütünüdür. İşlemlerin tedavisinin nasıl olduğu kesin bir bulgu yoktur. Migren tedavisi enerji üzerine kurulmuştur. Canlıların enerji taşıdıkları etkileşimli oldukları doğa ile enerji dengesinin yaşandığı düşünürler bu dengelerde bir takım bozulmalar meydana gelir.Bunun gibi vücuttaki bazı organların enerji seviyelerinde farklılar olduğu bu vücut enerji düzeyinin gerekli olağan düzene getirilmesi ile rahatsız organın iyileşeceği ve ruh halinin de buna bağlı olarak da iyileşeceğini savunurlar.

Akupuntur bağışıklık sisteminin düzenlenemesi, kronik ağrılar, sigarayı bırakma, psikolojik sorunların tedavisinde vb konularda kullanılmaktadır.

Migren Çayı: Aslına bakılırsa migren ile mücadele yöntemi eskilerden bu tarz bitkisel yöntemlere bakılıyordu. 200 ml  limon suyuna iki çay kaşığı Himalaya tuzu koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra normal bir su ilave ediniz sonra tadı pek iyi olmasa da için. Bir süre sonra iyileşme meydana gelecektir.

Zencefil Çayı: Migren teavisinde zencefil çayı bir miktar ağrının zayıflamasına neden olacaktır.

Papatya Çayı: Ruhsal olarak vücudun rahatlamasına sebebiyet verecektir.

Üstad Prof Dr. Saraçoğlu’nun Kürü:

Bir su bardağı su kaynatın. Kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini ilave edin ve 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Ilıyınca süzün, şeker veya tatlandırıcı katmadan ılık ılık için.

1 ve 2. hafta, her gün, günde  3 defa taze taze hazırlayıp, için.

2. haftadan sonra, günde sadece 2 defa taze taza hazırlayıp, bir ay boyunca içilmelidir.

Bu kürü uyguladığınız zaman, ağrılarınızın şiddeti azalacak. Atak dönemlerinizin arasının uzadığını göreceksiniz.

Üstad Prof Dr. MAranki Kürü:

Ahmet Maranki Migren bitkisel tedavi kürü

1 su bardağı kaynar su içerisine 4-10 gram kadar oğulotu atılır ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Hazırlanan kürden günde 3 bardak içilmelidir.

[reklam1]

2 su bardağı kaynar su içerisine birer tatlı kaşığı az ezilmiş fesleğen, oğul otu ve defne ilave edilip 15 dakika migren çayının demlenmesi gerekir. Migren tedavisi için hazırlanan bu bitkisel çaydan günde 3-4 bardak içilmesini tavsiye eden

 

İnternet Üzerinde Farklı Çözüm Önerileri Yorumları

 • Migren ağrısı başladığında sıcak suyla ayak banyosu migrenin dayanılmaz ağrısının azaldığı dile getiriliyor.
 • Düzenli olarak içilen civanperçemi çayının migren hastalığını kökten tedavi ettiği söylenmiş.
 • Migrene ametist taşının iyi geldiği söyleniyor.
 • Bir beze kolonya ve karabiber sürüp alnınıza bağlıyorsunuz. Bu şekilde migren ağrılarının geçtiğini söyleyenler var.
 • Kronik migren ağrısı çeken bir kişiye bu duayı bir tanıdığı okuyor ve adamın ağrısı kökten geçiyor.Bir daha migren atağı yaşamıyor.Meryem Suresinin ilk 11 ayetini 11 defa okuyor.
 • Yalova’da termal tesislerde koklanan buharın iyi geldiği de söyleniyor.Demek ki termal tesisilerde bu migrene iyi gelebiliyor. Tatilleriniz için termal tesisleri tercih edebilirsiniz.
 • Migren sırasında biberiye yağını şakaklarına ve alin bölgelerine ve enselerine sürülmesi halinde iyi geldiği konuşuluyor.
 • Migren olduğunuz gün ne yediklerinize dikkat ediniz.O gün yediğiniz bir şey migreni tetiklemiş olur ve o yiyecekten uzak durabilirsiniz.
 • Burun deliğine nane yağı sürülmesi de migren ağrılarının kısa süreli sürmesine neden oluyormuş.
 • Ağrı sırasında iki kulağınızı ağrıyacak düzeyde 5 dakika kadar ovalandığında migrenin geçtiğini söyleyenler de var. Deneyebilirsiniz.
 • Bir başka yöntem ise şu. Migren ağrılarının başladığı dönemlerde 3 gün geriye dönük ne yediğinizi ve hava olaylarınızı not ediniz. Zamanla sizin migreni etkileyen durumlar ortaya çıkacaktır.Bu durumlardan kaçındığınız zaman migreninizin de hafiflediğini göreceksiniz.
 • Migreninizin başladığını anladığınız an nefesinizi tutup bırakacaksınız. Bu şekilde migreni yenen kronik migren hastası var.
 • Elmanın kabuklu yenmesi migrene iyi geldiği söyleniyor.
 • Sıcak su ile duş almanın da iyi geldiğini söyleyenler var.
 • Çikolata ve peynirden uzak durulması gerektiğini söyleyen de var.
 • Şakak ve enseye buzlu masaj.
 • Sarımsak ve limon kürünü sabah aç karnına içildiğinde migrenin geçtiğini söyleyen var.Fakat mide sorunu yaşama durumu var.Zira ikisi de asitli gıdalar.
 • Magnezyumun migrene iyi geldiğini iddia edenler var.
 • Karanlık odada uyumak.
 • Sülük ve hacamatın migren ağrılarına iyi geldiğini yazanlar var.
 • Düzenli uyku, planlı yaşantı migrene iyi geliyormuş.
 • Mailand Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, migrenin probiyotik bakterilerle önlenebileceğini göstermiş.
 • B12 vitamini alarak da bu illetten kurtuluyormuş.
 • Bir kişi kesin çözüm olarak bir şey yazmış Buyrun  “bir senelik bir period dahilinde aktif olarak zikir yapmak ve bu süre boyunca ”kesinlikle” sigara veya mayalanmış alkol içmemektir”
 • Papatya  ve anasons çayı insanı rahatlatır bunun yanında mayalı gıdaların tüketimini azaltımı ile migren derdine son verme yolunda adımlar atarsınız

Yoğurtotu: Migren rahatsızlığına lenf bezi rahatsızlıklarına ve bitkinlik hallerine karşı etkili, sinir sistemini destekleyerek yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Mercanköşk: Vücudu rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Antibakteriyal özelliğe sahiptir.

Civanperçemi: Migren ataklarından dolayı düşük kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
[reklam1]
Himalaya tuzu. İçinde 84 iyi madde taşımaktadır.

Hacamat: Hacamat vücudun belirli noktalarından kan alınmasıdır.Hacamat için haftanın belirli bir dönemi vardır. Hacamt öncesinde hayvansal gıdalar tüketilmemelidir. Şikayete göre vücudun durgun yerlerinden kanlar alınarak bölgenin iyileşmesi sağlanır.Migren hastaları başlarından ve en ense köklerine hacamat yaptırarak iyileştikleri söylerler. Jilet yardımı ile kılcar çizikler atılır daha sonra vakumlu kupalar ile bölgeden kan çekilir.

Gingo Bloba: Bu oy kan dolaşımı iyileştiren bir bitkidir.Migren sırasındaki kan dolaşımına iyi gelecektir.

Gümüşdüğme  Bitkisi: Bu bitkinin migrene iyi geldiği konusunda bilimsel bir  bulgusu yoktur.Halk arasında iyi geldiği konuşulur.Ses ve ışık hassasiyetini giderdiği söylenir.

MagneNeurofeedback: Bilhassa ABD taraflarında çok uygulanan bir yöntem.Ülkemizde yaygın değil. beynin daha iyi fonksiyonlara sahip olarak daha iyi performans göstermesini sağlayan, etkinliğini arttıran bir eğitim yöntemidir.Beynin kendi kendini eğiterek elekrik aktivitesini yeniden düzenlemesini sağlayan bu eğitim yöntemi

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

 

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir