Anasayfa / Sağlık / Oksitosin Nedir
oksitosin

Oksitosin Nedir

Oksitosin Nedir

Oksitosin doğumdan sonra annede salgılanır ve annenin çocuğa olan ilgisi artmaktadır. Doğumdan sonra salgılanır ve annenin karnın toplanmasını sütün göğüslere salınmasını sağlar. Bu hormon sağlanması ile beraber anne çocuğuna koşulsuz bağlanır ve emzirme döneminde bu hormon görevini devam ettirir.

Oksitosin yapılan bir çalışmada erkeklere burundan verilmesi halinde erkeğin eşine olan sadakati arttığı görülmüştür. İnsanların bir birine kanının kaynamasını dağlamaktadır. Oksitosin insanların empati kurmasını sağlar.

Bu durum insanlara verilmesi halinde yanlış guruplara uyma olarak kötü bir yönü de bulunabilinir. insanlarda ve hayvanlarda yapılan birçok çalışma oksitosinin bağlanma ve sosyal davranışlarda rol oynadığını göstermektedir. oksitosinin sosyal alanda güçlükler ile karakterize otizm ve şizofreni başta olmak üzere pek çok psikiyatrik bozuklukta tedavi amaçlı kullanımı araştırılmaya devam etmektedir.

Beyinde oksitosin salınımının dokunma, güzel kokular ve müzik ile uyarıldığı bulunmuştur.  Oksitosin hormonu fazla salgılanan bireylerde daha duygusal ve hassas oluyorlar.

Oksitosinin sanıldığı kadar masum hormon olmadığını, bazı olumsuz etkilerinin de olduğunu son yapılan araştırmalarda gösteriyor.

Vücudumuz içimizdeki düzeni sağlamak için hücrelerimiz bazı hormonları salgılamaktadır.  Salgı bezlerinde üretilen bu hormonlar, bir hücre veya hücre grubu ile diğer hücreler arasında kimyasal iletişim sağlayarak vücudumuzdaki tüm sistemleri ve organları yönetir.

 

Oksitosin hormonun ne işe yaradığı hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkmış. Koyunlara verildiğinde koyunların kuzularına olan bağlılığı artmış. Grup halinde yaşayan farelere verildiğinde farelerin grup içinde bir birine olan yardımlaşmalarında bir artış olduğu gözlemlenmiş. İnsanlar üzerinde ne tür etki gösterdiği araştırmalar ışığında sürmektedir. Fakat günümüzde doktor kontrolünde damar yolu ile hastalara verilmektedir. Riskli gebeliklerde doktorun doğumu hızlandırmak yada doğum sonrası süt kanalların açılması için bu hormon verilmektedir.

Bir bilim adamı iki grup gönüllü insanlarında birinci grubuna burunlarından aksitosin hotmonu veriyor diğer gruba ise hiç bir özelliği bulunmayan bir koku veriliyor. Bu iki grubun hiç tanımadıkları kişilere yatırım yapmaları isteniliyor. Sonuç olarak bu hormonu alan grubun hiç tanımadıkları insanlara parasal olarak yatırımı daha çok yaptıkları tespit ediliyor. İnsanların bir başka insanlara olan güven duygusunun arttığı ortaya bu çalışma ile çıkıyor.

Yapılan bazı çalışmaların oksitosinin kişide kıskançlık ve başkalarının acılarından zevk alma gibi duyguları da körükleyebileceği ve antisosyal davranışları da tetikleyebileceği ortaya koyuldu. Bu nedenden dolayı bu hormonun kontrolsüzce alınması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Bundan sonraki emzirme sürecinde de bebek emdikçe oksitosin salgılanır. Hem rahim toparlanır ve annenin gebelik sonrası kanaması azalır, hem de bebeğin sütünün dışarı atılması sağlanmış olur. Bu hormon ağrı eşiğini yükseltir, büyümeyi ve iyileşmeyi sağlar. Anti iltihap özellik gösteren oksitosin hormonu, iltihap tabanlı kronik hastalıkların gelişmesini önleyebilir. Bu hormon sadece anne ile bebek arasındaki bağı değil aynı zamanda eşler arasındaki bağı da kuvvetlendirir.

Araştırma sonunda, erkeklerin oksitosin verildikten sonra partnerlerini diğer kadınlardan çok daha çekici buldukları, beyin MR’larında belirlendi.İhmal edilenlerin yanı sıra tacize uğrayan kişilerin oksitosin salgısı da bloke oluyor. Özellikle çocukluk travmaları, hormonun reseptörlerini tamamen kapatıyor.

Bu hormonun tıbbi olarak sadece ilaç tedavileri mümkündür. Zaten genel olarak hormonlara genel bir tedavi yöntemi tam olarak geliştirilememiştir.Bonn Üniversitesi’nde yapılan araştırma, tıpta “flörtöz kimyasal” olarak adlandırılan “oksitosin” hormonunun, erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Östrojen hormonu oksitosinin etkilerini artırıyor ve yoğunlaştırıyor. Kadınlar kendilerini rahatlamış hissediyor, sarılarak ve konuşarak aralarındaki bağı sürdürmek istiyor. Oksitosin bu yüzden “kucaklaşma hormonu” olarak da biliniyor

Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Sarılmak, el ele tutuşmak

Hayal kurmak

Eğlenceli aktiviteler yapmak:

Arkadaşlarla vakit geçirmek

Egzersiz yapmak

Masaj yaptırmak:

Evcil hayvan beslemek

Birine iyilik yapmak veya hediye vermek

Hoşlanılan deneyimler

İşte oksitosin hormonu eksikliğinde ortaya çıkan olumsuzluklar…

1- Kaygı hali
2- Depresyon
3- Sürekli gerginlik
4- Stresli hissetme
5- Migren atakları
6- Mutsuz hissetme
7- Huysuzluk

Oksitosinin diğer özellikleri;

  • Bağlılık ve sadakat geliştirir
  • İlişkileri sağlamlaştırır
  • Hoşlanma, haz duyma artar
  • Emzirmeyi kolaylaştırır
  • Sosyal yetenekleri geliştirir
  • Koruyucu güdüler geliştirilir
  • Gerginlik, stres gibi tüm olumsuzlukları yok eder.

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir