Anasayfa / Bilgi / Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Contents

Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Neden Arazi Alınır?

Ülke ekonomisin iyi yada durağan olduğu dönemlerde tahminimce en çok kazandıran yatırım aracı arsadır. Fakat arsa yada araziyi dağ başından alınırsa kazanç getirmesi imkansızdır.Sizlere bu yazımda arsa yada arazi alımında belki hepimizin bildiği şeyleri derli toplu anlatmak istiyorum.

Arazilere yapılan yatırımlarda bir kaç ayda yatırımınızın 4 yada 5 katı para kazanmak içten bile değildir.Fakat arazi alımında bir kaç duruma dikkat etmek gerekli
1. Arazi alımında öncelikle çok iyi bir araştırma yapmak gerekli.Gelişime açık olan yerleri tespit etmek en önemli konulardan biri olmalı. Doygunluğa ulaşmış yada kaplumbağa hızı ile büyümeye devam eden yerlere bence hiç yatırım yapmayın.

Peki gelişmekte olan yerler nasıl tespit edilir?

sahibinden
Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Piyasaya çıkıp bir alan araştırması yapılmalı.
Bir yerde emlakçı dükkanları oldukça fazla ise yada hızla emlakçı büroları açılıyorsa mutlaka o yerleşim yerinde piyasa canlanıyordur demektir.

Bir yerleşim yerinin yatırım yapılıp yapılmamasını öğrenme yollarından biride sahibinden.com adlı sitenin emlak index hizmetini kullanmak. Burada ülke genelinde bütün yerleşim yerinin emlak fiyat artışını yada gerilemesini buradan öğrenebilirsiniz. Site grafikler yolu ile harika bir görsellikle bu hizmeti veriyor. Hatta aylık yıllık bazlı grafikler mevcut.Fakat bazı bölgelerin grafikleri mevcut değil nedeni ise o bölgede yeterince mülk alım satımının olmamasıdır.

Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu sitenin yanında büyük başka emlak sitelerinde de yerleşim yerlerinde fiyat hareketlerini gösterenler var. Buradaki fiyat artışı sizlere bir ışık tutacaktır.

2. Bir yerleşim yerinde yol kenarlarında sürekli satılık levhaları görüyorsanız demek ki artık köylü fiyatın yeterince arttığını düşünüyor ki tarlalarını satıyor.Bu durumda o bölgenin arsa ve arazi fiyatlarının arttığını göstermektedir.

3. Tecrübem şunu gösteriyor ki alacağınız tarla mümkünse çok büyük olmamasıdır.Küçük arazilerin satışları daha hızlı olmaktadır. Büyük bir arazi alınacağına bir kaç tane küçük arazi alınması daha doğru olacaktır. Örneğin ilana koyduğunuz 100 bin TL arazini için günde 10 kişi ararken 800 bin TL  bedeli bir arazi için 1 kişi anca arar. Buna dikkat edilmelidir.

[reklam1]

4. Alacağınız arazinin hisseli yada tek tapu olmasına dikkat ediniz. Hisseli tapu bilmeyenler için anlatayım. Babaları ölmesi sonucu arazi çocukları arasında paylaştırılıyor. Böylece tek tapu 2 çocuk varsa 2 çocuk arasında hisseli veriliyor. Hisse sahiplerden biri arazisini satabiliyor. Bu gibi durumda hisse sahiplerinin arazilerinin neresi olduğu belli değildir.Anlaşarak arazinin bir tarafını biri diğer tarafını diğeri işleyebilir fakat kanunen arazinin bölünmesi mümkün değildir.Son çıkan kanunla bu hisseli tapuların ayrılması çok zorlaşmıştır.Yani müstakil tapu çıkabilmesi için arazinin çook büyük olması gerekli. Bu bilgi için ilçe ziraat odasında bilgi alabilirsiniz. Hisseli tapularda diğer hissedar sizden araziyi satın almak için mahkemeye başvurabilir.

5. Araziyi almadan mutlaka yerinde görün. Bulunduğunuz noktadan parsel sorgu uygulaması ile doğru arazi olup olmadığını teyit ediniz. Mesela size satıcı başka tarla gösterir başka bir tarla satabilir. Bu nadir de olsa yaşanan bir olaydır. Parsel sorgulama harika bir uygulamadı. Buradan arazinizin parsel sorgulaması ile konumunu öğrenebilirsiniz.Komşu parselllerin yerini, uzunluk hesaplama, herhangi bir yerin parselini sorgulama vb bir çok bilgi öğrenebiliyorsunuz.Bu yüzden arazi alıp satacaksanız bu uygulama mutlaka telefonunuzda olmalıdır. bu uygulama ile arazinin şeklini görebilirsiniz ufak tefek sapmalar olabiliyor. 1 yada 2 metrelik kaymalar olabiliyor.

parsel-sorgu
Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

6. Güzel bir arazi alacaksınız iyi de para bağlayacaksınız. Bu gibi durumda araziyi mutlaka kadastro yetkililerine ölçtürün. Size bir kaç gün sonraya gün vereceklerdir. Yaklaşık 500 TL gibi bir gideri vardır ama alacak olduğunuz arsanın tam şeklini görürsünüz içiniz rahat olur.Daha önce dediğim gibi parsel uygulamasında net ölçüleri alamayabilirsiniz.

7. Arazilerde tapu üzerinde cinsi hakkında bilgi sahibi olunuz.Örneğin zeytinlik diyorsa sizin için biraz sıkıntı olabilir.Zira zeytin koruma altında olduğu için kesilmesi yasaktır.Fakat bunun bir çaresi var.Bir yerden duymuştum. Fidanlıkla anlaşarak gerekli izinler alınarak bu zeytinler köklenip fidanlık şirketi alabilir.Bu durumda arazinizin cinsi tarla olarak değişiyor.Böylece arazinize bir yapı yapmak istiyorsanız kolayca yapabiliyorsunuz.

tapu
Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

8.Arazi alacaksanız bir de benden size tavsiye o bölgedeki ilanlara mutlaka internetten bakınız. Ona göre fiyat veriniz. Mal alınırken kazanılır ilkesini unutmayınız. Ucuza aldığınız bir maldan kar yapmak daha kolaydır.

[reklam1]

9. Alacak olduğunuz tapu üzerinde bir şerh, haciz var mı buna dikkat ediniz.

10  Arsa alacaksanız imar durumunu belediyeden mutlaka sorgulattırır. Aldığınız bölge yeşil alanın içinde olabilir. Yol geçebilir.Bunun yanında arsaya kaç kat bina yapıldığını öğrenin.Diyelim ki 3 kat hakkı bulunan bir arsa ile 8 kat hakkı bulunan bir arsa arasında dağlar kadar fark vardır. Ayrıca arsanın yüzde kaçına bina yapabiliyorsunuz bunu da öğrenmelisiniz. Diyelim ki 100 metrekarelik bir arsanın imar durumu %30 ise o arsaya sadece 30 metrekarelik bir bina yapabilirsiniz.

kapora
Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

11. Kaparo veriyorsanız alım satım sözleşmesi yapınız. Alımdan caymanız halinde kaporayı alma hakkınız yoktur.

Gayrimenkul alim satım sözlemesi indirmek için tıklayınız

 

12. Alacak olduğunuz arazinin yola sınırı olması satarken zorlanmamanızı ve iyi para kazanmanızı sağlar.Arsayı alacak kişi arabası ile arsanın başına kadar gidebilmeli. 3 kuruş fazla verin yolu iyi olan arazi alın.Satarken çok ama çok faydasını göreceksiniz.

13.Arazinizin imar durumu hakkında bilgi sahibi olunuz.

14.Gelelim araziyi alınca ne yapacağım.Benim kendi düşüncem tabi bu arazinin bulunduğu bölgeye ve o bölgenin gelişme düzeyine göre değişse de arazinin alındığı gün satılığa çıkarılmasıdır. Ne kadar çok al sat o kadar kazanç demek.Bazen derler ki al unut.Bunu diyenlerin de haklılık payları var. Bu uzun konu sonra anlatırım.

sahibinden-satilik
Tarla ve Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

15. Peki aldığım araziyi nerede satacağım.

Sahibinden.com, hürriyet emlak gibi bir çok site üzerinden ücretsiz bir şekilde ilanınızı yayımlayabilirsiniz. Arazinin başın sahibinden satılık levhasını mutlaka asınız. Buradan çok müşteri geliyor. 4 adet afiş yapınız.Yol kenarına karşılık 2 afiş asınız. Sağdan ve soldan gelenler rahatlıkla görebilsin.Buradan yazmak istemiyorum bu afişlerin ömrü uzun olmuyor. Satılık arazi için sizi arayanlar bıçak gibi kesildiyse bilin ki afişiniz astığınız yerden indirilmiş.Yedek afişleri hemen gidin asın.Arazinizin bulunduğu bölgedeki emlakçıların hepsine tapu fotokopisini verin ve bekleyin.

Uyarılar

Emlakçı aracılığı ile bir arsa alıyorsunuz.Satıcı ile tanıştınız daha sonra komisyon vermemek için emlakçıyı ekarte ettiniz.İşte burada çok büyük bir hata yaptınız.Hata 1. Kul hakkı 2. Kanuni olarak suç işliyorsunuz 3. Daha sonra o bölgede iş yapabilme güvenini bitiriyorsunuz.

 

 

Hakkında velikz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir