Anasayfa / Hobi / Yağlı Pehlivan Güreşleri Gözlemleri
yağlı güreşler

Yağlı Pehlivan Güreşleri Gözlemleri

Yağlı Pehlivan Güreşleri Gözlemleri

Geçtiğimiz günlerde yağlı güreş organizasyonuna gittim. Elimden geldiğince bu konuda gördüklerimi paylaşacağım.Fakat güreş günü not almayı ve foto çekmeyi unutmuşum o yüzden bilgiler biraz sınırlı kalabilir.

Yol

Sabah erken saatte saat 5 gibi yola çıktık. Pehlivan güreşlerine özel araçlarınızla yada toplu bir araba kiralayarak gitmenizi öneririm. Yol üzerindeki yöresel ürün satış yerlerinden faydalanmanızı öneririm. Yol üzerinde bir kavuncu da durduk gayet uygun bir fiyata oldukça güzel kavunlar aldık.Bunun yanında satıcı bir kavunu kesip komple bize hediye etti.İnsanlar oldukça cömert. Fazla mola vermeden varmanızı öneririm. Çünkü yağlı güreş seyircileri erkenden stadı dolduruyor. Güreş yapılan ilçeye geldikten sonra güreşin nerede yapıldığını yoldaki herhangi bir vatandaşa sorabilirsiniz. Herkesin güreşten haberi vardır. Güreş yerinin yakın bir yerine arabanızı park edin.Zaten Türkiye nin her yerinden arabalar göreceksiniz.

Tribün

Ortamdan bir panayır havası vardır.Her taraf insan. Ekseriyet orta ve ortanın üstü seyirciler göreceksiniz. Ayrıca epeyce kadın izleyiciler de var. Yağlı pehlivan güreşi yapılan yerlerin her bir tarafından organizasyon şirketi ve özel kişilerin açtıkları yeme içme yerleri mevcut. Köfte, çorba, döner, gözleme, çay, çeşitli içecekler vb. Masalar, sandalyeler, tabureler rahatlık konfor yerinde.Buralarda fiyatlar da gayet uygun. Sabah örneğin çorbanızı buralarda içebilirsiniz. Biz güzel lezzetli bir çorba içtik. Bilhassa yaşlı seyirciler ellerinde birer heybe ve minder ile yağlı pehlivan güreşlerine geliyorlar. Fazla vakit kaybetmeden tribünde yerlerinizi alınız.Burada sizlere çok önemli bir uyarım olacak.

yağlı güreşler

Uyarı:Mutlaka güneşin açısına dikkat ediniz. Öğlen saatlerinde ve öğleden sonra güneş size dik bir açı ile vurmasın.

Uyarı: Güreş izleyicileri saatlerce yerlerindedirler. Bunun için ağır yemek yemeyiniz.Yanınıza su alınız.Zaten tribünde seyyar satıcılar sürekli dolanır. Tavsiyem 1.5 kilolu bir buzlu su sizin epeyce işinizi görecektir.Şapka da yanınızda bulunsun.

Yağlı pehlivan güreşinde yerinizi aldıktan sonra saat 10 gibi güreşler başlar.Binlerce insan oldukça sessiz bir şekilde izler.Gün içinde sürekli boylar salınır.İzleyiciler oldukça kurt ve olaya son derece hakimdir. Neredeyse hepsi birer güreş hocası gibidir. Tribünde sürekli meyve, meşrubat, soğuk su vb ürünler satılır.

 • Tribünde bir ses yükselmesi olduysa mutlaka alanda güzel bir oyun hazırlığı vardır. Gözlerinizle tarayınız.
 • Alt boyların aileleri orada tribünde yerlerindedir.Oradan çocuklarına destekçi olur. Onlar kendi yağlarını kendi getirir.
 • Sporculara sürekli kenardan su verilir.
 • İzleyicilerin tek derdi güreş izlemektir. Hakemler biraz geç kaldığında yada cazgır uzattığında izleyiciler sanki tek bir kişiymiş gibi protesto ederler. Organizasyonda ekibi de izleyicilerin tepkisine asla duyarsız kalmazlar. Örneğin hakemler hatıra fotoğrafı çektirme işini biraz uzatında izleyiciler hemen seslerini yüseltmeleri sonucu apar topar hemen koşa koşa sahaya dağıldılar. Bir başka örnek ise pehlivanların önünde izleyicilerin güreş açısını engelleyen hakem uyarıldığında hemen pehlivanların etrafında geçer.Asla izleyicileri kırmazlar.

Öğlene doğru artık alt boyların bir kaç turu yapılır ve yağlı pehlivan güreşleri artık daha keyifli hale gelir. Öğleden sonra başpehlivanlar sahaya çıkar. Başpehlivanlar sahaya çıktıktan sonra bir bayrak turu saha etrafında atılır. Sonra tek tek pehlivanların tanıtımları yapılır. Kura ile eşleşmeler yapılırken izleyiciler kağıt kalem pehlivanların numaralarını yazarak kimin kimle eşleştiğini kontrol eder. Bu kadar dikkatli spor izleyicileri başka branşlarda görülmesi zordur. Tribünler asla boşalmaz. İnanılmaz düzeyde sabah ki doluluk oranı aksam saat 9 kadar aynıdır. Pehlivanlar peşrevde izleyicileri selamlar. Her bir pehlivan dikkatli bir şekilde tribünün her bir tarafına bölüm bölüm gider. Seyirciler ayırt etmeksizin hepsini alkışlar.Moral verir.

Yağlı güreşler başlayınca artık herkes aynı adan onlarca güreşi takip eder. Eşleşmede iki iyi pehlivan bir biri ile eşleşince seyirciler sevinir  ve bir alkış kopar. Akşama doğru artık final güreşleri başlar ve artık dikkatinin zirvesindedir.

Görülen Eksiklikler

 • Yağlı güreş organizasyonunda tribünün her tarafı çöplük haline gelir. Burada organizasyon eksiliği de mevcut.Doğru düzgün çöp tenekesi sağa sola koymamışlar.Aslına bakılırsa adım başı bir çöp tenekesi olması.Hiç olmasa çevre bu kadar kirlenmez.
 • Yağlı pehlivan güreşlerine gelenlerin tek bir gayesi güreş izlemek olduğu için oradan insanların canını çok sıkan bir olay meydana gelmekte. Güreş organizasyonuna her gelen büyük davetli cazgır tarafından anons edilir. İşte filanca ilçesinin belediye başkanı, filanca iş adamı, filanca amir vb anonslar yapılır ki sanki milletin çok umrunda millet orada güreş izlemek istiyor. Sadece üst düzey davetli anonsu yapılmalıdır. Bu durum oldukça can sıkıcı.
 • Diğer bir konu ise pehlivanların soyunma, giyinme ve dinlenme alanların berbat oluşu.Sporculara gereken önem verilmemekte. Er meydanı alanın etrafında güzel temiz onlarca kabin duşlar olmalı. Aynı anda belki 30 pehlivan banyo edebilmeli. Duşlarda sıcak soğuk su sınırsız olmalı. Kazanlarda sıcak su kaynatılması pehlivanların bunları kullanması artık çağ dışı bir uygulama.
 • Pehlivanların giyinip soyunabilecekleri odalarda mevcut olmalıdır.
 • Ayrıca pehlivanların dinlenebilecekleri gölgelik, masa sandalyelerin olduğu ve soğuk içeceklerin ikram edildiği dinlenme alanları mutlaka olmalıdır.Yazık karşılaşması biten pehlivanlar sağda solda oturuyor.
 • İzleyiciler hangi pehlivanın tur atladığı takip etmekte zorlanıyor. Bir ekranda tur atlayan pehlivanlar yazılmalı.
 • Yağlı güreş izleyicileri fazla bir şeyler yiyip içmezler ki fazla tuvalet molası vermemek için.Çünkü tuvalet molası demek bir kaç güreşi kaçırmak demek.Fakat buna rağmen tuvalet sayısı yetersiz geliyor.Tuvaletler temiz ve oldukça fazla olmalı.Hatta bir kaç görevli sürekli tuvalet temizliği ile görevlendirilmelidir.
 • Tribünde koltuklar numarasız bu yüzden mola verdiğinde yerine bir başkası oturuyor.Bu yüzden her organizasyonda  mutlaka biletlerde koltuk numaraları yazmalıdır.Şuan en büyük sorunlardan bir tanesi de budur.
 • Hakem sayısında oldukça fazla olmalı bunun yanında aynı anda birden çok karşılaşmayı anda anda yöneten hakemlere hayran kalıyorsunuz.
 • Son karşılaşma artık pür dikkat izleniyor kimse yanındaki ile doğru düzgün konuşmuyor ve büyük bir sessizlik er meydanına hakim oluyor.

Hakkında velikz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir