13 Ekim 2019, Pazar
Anasayfa / Sağlık / Böbrek Taşı Düşüren Su – Dağtekke Köyü İzmir
Dağtekke Köyü Şifalı Su

Böbrek Taşı Düşüren Su – Dağtekke Köyü İzmir

Böbrek Taşı veya Kumu

EKLEME: 31.10.2018 Tarihi itibariyle sadece araç başı 40 litre kadar veriliyor ve 20 litre suyun dolması 2 saate yaklaşıyor. Duyurulur. Yağmurların başlaması ile her sene olduğu gibi yine artış olacaktır.

DİKKAT: Yaz aylarında su doldurabilmek için tam bir günü ayırmak gerekiyormuş. Eylül ayı da dahil.Bunun yanında sabah erken saatlerde köyde olmak gerekli

Böbreklerde, az su içmeden yada genetik yatkınlıktan dolayı kristalize maddeler oluşur. Bu taşlaşmış maddeler yerinde hareket etmesi ile muazzam, dayanılması güç ağrılara yol açar. Tedavi edilmemesi halinde bu taşlar böbreğin kaybedilmesine dahi yol açabilir.Kanallarda sıkışması sonucu ameliyata yol açar.Ciddi sağlık sorunları ile yüz yüze kalabilirsiniz.

Sizlere böbrek taşlarına iyi gelen bir su tanıtacağım.Bir çok kişi tarafından denenmiş ve böbrekteki taşları düşürdüğü gözlenmiştir. Suyun böbrek taşını parçalayıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Dağtekke Köyü Şifalı Suyun Tarihi

Dağtekke Köyü Şifalı Su

Suyun hikayesi köylülerin anlatıma göre şu şekildedir.1969 yılında su keşfedilir. Köylüler suyun yetersiz gelmesi sonucu bu böbrekten su düşüren suyu kaynağından borularla getirerek su hatlarına dahil ederler. Bir süre sonra köyde böbrek ağrısı, kum düşürme vakaları artar. İlçe doktorları aynı köyden gelen sürekli aynı vakalar sonucu köylülere son zamanlarda ne yaptıkları sorar. Köylüler sudan olabileceğini düşünürler. Suyu tahlil ettirirler. O günden sonra suyun namı her geçen gün daha fazla yayılır ve çevre illerden dahi su doldurmaya gelenler olur.

Şimdi köylüler belediyenin de desteği ile suyu meydana alarak bir köylü pazarı oluşturmuşlar.Suyun karşısındaki köy meydanına sıra sıra özel dükkanlarda kendi yetiştirdikleri ürünleri ziyaretçilere satmaktalar.

İzmir şifalı su

Köy konum olarak Torbalı’nın doğusundaki dağların zirvesine yakın bir yerde yer almaktadır. Ormanların arasındadır. Yolları asfalt olup gayet iyidir. Torbalı’dan belediye otobüsü seferi dahi vardır. Yaz aylarında suyun azalması ile beraber su doldurmada kuyruklar oluşmaktadır. Muhtarlık bu yüzden araç başı su alımında kısıtlamaya gitmektedir. Örneğin bir araç maksimum 80 Litre almaktadır.Bu durum suyun azaldığı günlerdedir. Diğer zamanlarda ise sınırsız su alma imkanınız vardır.

Dağtekke Köyü Şifalı Su İzmir

Su çeşmesinin başında köy muhtarlığının görevlendirdiği bir görevli vardır.Çeşme başındaki düzeni sağlar. Köy kasasına bağışlarınızı alır. Sabit bir ücret talep edilmez.İsterseniz 100 TL verirsiniz isterseniz 1 TL verirsiniz. Ücretleri makbuz karşılığında alınır içiniz rahat olsun..

Su çeşmesinin yanında köy dükkanında su bidonları satılmaktadır. Yemek yiyebileceğiniz piknik yapabileceğiniz alanları vardır.

Bu böbrek düşüren suyu içerken mümkün olduğunca başka bir su içmemeye dikkat ediniz. Bunun yanında 20 gün kadar suyu her gün bir kaç litre olacak şekilde için ve görün taşlarınız Allah’ın izni ile düşecektir.

Çeşme başında su ile iyileşen onlarca hasta ile konuşabilirsiniz. Edirne’den, İstanbul’dan Ege üniversitesinden doktorların yönlendirmesi ile su doldurmaya gelenleri göreceksiniz.

Daha çok İzmir, Manisa’dan gelenler ziyaretçiler bulunmaktadır. Bunun yanında İstanbul, Denizli, Uşak Kütahya gibi çevre illerden de gelenler mevcut.

Dağtekke Köyü Şifalı Su

Dağ Tekke Köyüne Nasıl Gidilir.

Dağtekke köyü İzmir’’e 70, Torbalı ilçesine 25 km mesafede bulunan bir orman köyüdür. Torbalı ilçesinden Kemalpaşa ilçesine bağlayan yola çıktıktan 3 km kadar sonra  yol üzerindeki Ortaköyden sağa bir yol döner buradan sağa dönünü kısa bir mesafe gidince bir köprüden geçersiniz bu köprüyü geçince hemen sola bir yol döner buradan dönün ve bir çok köy arasından geçtikten sonra yaklaşık 18 km kadar gittikten sonra en son köy olan Dağtekke Köyüne ulaşırsınız.

Ekleme 1

Son günlerde köye su almaya gittim. Su serçe parmak kalınlığında akıyor. 19 Liretlik su kabı 13 dakikada doluyor. Araç başı sadece 80 Litre su veriyorlar. Sabah su 08:30 verilmeye başlanıyor. Gece ise çeşme 11:30 da kapanıyormuş ama bazen gece geç saatlere kadar su dolduruluyormuş. Sabah çeşme açılması ile 20 25 vidon su bir anda doluyor. Köyün yerlileri de artık çeşmede su doldurmaya başlamışlar. Sabah ilk onlar dolduruyor. Bidonları sıraya koyuyorsunuz ve oradaki pazarda gezebilir çay bahçesinde çay içip sohbet edebilirsiniz. Bidonları sırada sizin adınıza bekleme yapar. Çeşmedeki su dolduran bir kaç kişi oradaki su bidonları takip eder ve sırayı ilerletir.

EKLEME-2 Dağtekke köyünün facebook sayfası var oradan suyun durumu hakkında gitmeden önce bilgi sahibi olabilirsiniz.

EKLEME -3 Sanırım böbrekteki taşın cinsine göre de  değişmektedir. Su bazı hastalarda bir etkisi görülmediyi de konuşuluyor

Hakkında velikz

2 yorumlar

  1. Yararını bimem ama 70 km gittikten sonra bitane 5 lt lik suyu doldurmak için eylül ayında 1 gün sıra beklemek nasıl oluyor gördük.Giderken bi tane olumsuz yorum okumadik bu yönde .Köylulerin buraya gelenleri ana yolda uyaran bir yaziyla uyarmasi lazim yoksa bu su olmassa kimse orada köy meydaninda ne yumuta ne cebiz nede yağ alır.Kizkınlikla başka şekilde köyü terkeder gelir yazik bu insanlara

  2. Dağtekke köyündeki duyu 4 senedir alıyordum son bon 5 ay dır gelmedim çok faydasını gördüm tüm cevremede tavsiye ettim ama 7 Haziran 2019 gittim suyun içerisine bolca kılor karıştırılmış ve her su almaya gelen eski aldımız su değil bu diyorlar şehir suyu karıştırılıyorda olabilir bilmiyorum ama daha önceki aldığım su bukadarbeyazlamıyordu ve buz gibi oluyordu ve tadıda böyle değildi burdan burdan yetkililere duyurulur bide bir bekçi koymuşlar illede para diyip duruyor daha önce parası olan 20 veya 50 baş verilerde bende çok bağış yapmışımdır durumu olmayandan alınmazdı maalesef herkesi aynı kefeye koymuşlar bu hiç iyi olmamış açil düzeltilmesini istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir