Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Şubat 2018

Böbrek Taşı Düşüren Su – Dağtekke Köyü İzmir

Böbrek Taşı veya Kumu

Böbreklerde, az su içmeden yada genetik yatkınlıktan dolayı kristalize maddeler oluşur. Bu taşlaşmış maddeler yerinde hareket etmesi ile muazzam, dayanılması güç ağrılara yol açar. Tedavi edilmemesi halinde bu taşlar böbreğin kaybedilmesine dahi yol açabilir.Kanallarda sıkışması sonucu ameliyata yol açar.Ciddi sağlık sorunları ile yüz yüze kalabilirsiniz.

Sizlere böbrek taşlarına iyi gelen bir su tanıtacağım.Bir çok kişi tarafından denenmiş ve böbrekteki taşları düşürdüğü gözlenmiştir. Suyun böbrek taşını parçalayıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Dağtekke Köyü Şifalı Suyun Tarihi

Dağtekke Köyü Şifalı Su

Suyun hikayesi köylülerin anlatıma göre şu şekildedir.1969 yılında su keşfedilir. Köylüler suyun yetersiz gelmesi sonucu bu böbrekten su düşüren suyu kaynağından borularla getirerek su hatlarına dahil ederler. Bir süre sonra köyde böbrek ağrısı, kum düşürme vakaları artar. İlçe doktorları aynı köyden gelen sürekli aynı vakalar sonucu köylülere son zamanlarda ne yaptıkları sorar. Köylüler sudan olabileceğini düşünürler. Suyu tahlil ettirirler. O günden sonra suyun namı her geçen gün daha fazla yayılır ve çevre illerden dahi su doldurmaya gelenler olur.

Şimdi köylüler belediyenin de desteği ile suyu meydana alarak bir köylü pazarı oluşturmuşlar.Suyun karşısındaki köy meydanına sıra sıra özel dükkanlarda kendi yetiştirdikleri ürünleri ziyaretçilere satmaktalar.

İzmir şifalı su

Köy konum olarak Torbalının doğusundaki dağların zirvesine yakın bir yerde yer almaktadır. Ormanların arasındadır. Yolları asfalt olup gayet iyidir. Torbalıdan belediye otobüsü seferi dahi vardır. Yaz aylarında suyun azalması ile beraber su doldurmada kuyruklar oluşmaktadır. Muhtarlık bu yüzden araç başı su alımında kısıtlamaya gitmektedir. Örneğin bir araç maksimum 80 Litre almaktadır.Bu durum suyun azaldığı günlerdedir. Diğer zamanlarda ise sınırsız su alma imkanınız vardır.

Dağtekke Köyü Şifalı Su İzmir

Su çeşmesinin başında köy muhtarlığının görevlendirdiği bir görevli vardır.Çeşme başındaki düzeni sağlar. Köy kasasına bağışlarınızı alır. Sabit bir ücret talep edilmez.İsterseniz 100 TL verirsiniz isterseniz 1 TL verirsiniz. Ücretleri makbuz karşılığında alınır içiniz rahat olsun..

Su çeşmesinin yanında köy dükkanında su bidonları satılmaktadır. Yemek yiyebileceğiniz piknik yapabileceğiniz alanları vardır.

Bu böbrek düşüren suyu içerken mümkün olduğunca başka bir su içmemeye dikkat ediniz. Bunun yanında 20 gün kadar suyu her gün bir kaç litre olacak şekilde için ve görün taşlarınız Allah’ın izni ile düşecektir.

Çeşme başında su ile iyileşen onlarca hasta ile konuşabilirsiniz. Edirne’den, İstanbul’dan Ege üniversitesinden doktorların yönlendirmesi ile su doldurmaya gelenleri göreceksiniz.

Daha çok İzmir, Manisa’dan gelenler ziyaretçiler bulunmaktadır. Bunun yanında İstanbul, Denizli, Uşak Kütahya gibi çevre illerden de gelenler mevcut.

Dağtekke Köyü Şifalı Su

Dağ Tekke Köyüne Nasıl Gidilir.

Dağtekke köyü İzmir’’e 70, Torbalı ilçesine 25 km mesafede bulunan bir orman köyüdür. Torbalı ilçesinden Kemalpaşa ilçesine bağlayan yola çıktıktan 3 km kadar sonra  yol üzerindeki Ortaköyden sağa bir yol döner buradan sağa dönünü kısa bir mesafe gidince bir köprüden geçersiniz bu köprüyü geçince hemen sola bir yol döner buradan dönün ve bir çok köy arasından geçtikten sonra yaklaşık 18 km kadar gittikten sonra en son köy olan Dağtekke Köyüne ulaşırsınız.

Ekleme 1

Son günlerde köye su almaya gittim. Su serçe parmak kalınlığında akıyor. 19 Liretlik su kabı 13 dakikada doluyor. Araç başı sadece 80 Litre su veriyorlar. Sabah su 08:30 verilmeye başlanıyor. Gece ise çeşme 11:30 da kapanıyormuş ama bazen gece geç saatlere kadar su dolduruluyormuş. Sabah çeşme açılması ile 20 25 vidon su bir anda doluyor. Köyün yerlileri de artık çeşmede su doldurmaya başlamışlar. Sabah ilk onlar dolduruyor. Bidonları sıraya koyuyorsunuz ve oradaki pazarda gezebilir çay bahçesinde çay içip sohbet edebilirsiniz. Bidonları sırada sizin adınıza bekleme yapar. Çeşmedeki su dolduran bir kaç kişi oradaki su bidonları takip eder ve sırayı ilerletir.

MAİL ABONELİĞİNE KATILIN

Sitemize abone olarak sağlık, internet, eğitim vb alanlarda yayımlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

MAİL ABONELİĞİNE KATILIN

Sitemize abone olarak sağlık, internet, eğitim vb alanlarda yayımlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.