Anasayfa / Sağlık / Mide Ülserinde Tedavi İpuçları ve Tecrübeler
Mide Ülseri

Mide Ülserinde Tedavi İpuçları ve Tecrübeler

Mide Ülseri Nedenleri

DİKKAT: Aşağıda yazılı olan bilgiler sadece kişisel görüşü içermekte olup bilimsellikten uzak olabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışınız. Sitemiz burada yazılı olan bilgilerden ortaya çıkabilecek olumsuzluğu kabul etmemektedir. 

Mide ülseri mide asidinin yükselmesi sonucu mide içindeki mukus tabakasının zarar görmesi sonucu kas dokusunda yaraya ülser denilmektedir. Ülserlerin birden çok nedeni vardır. Burada sadece ağrı kesicilerin neden olduğu ülsere kısaca değinecektir.

Ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı sonucu mide asidinin yükselmesi ile koruyucu tabakanın zarar görerek kas dokusunda yara meydana gelmektedir. Ağrı kesiciler aç karnına yada sık kullanımı ile mide asidinin fazlaca yükselmesi yaralara neden olmaktadır. Bu yüzden ağrı kesicileri doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Gelelim nasıl tespit ediliyor.Anlattıklarım tamamen tecrübelerden oluşmaktadır hiç bir bilimsellik içermemektedir. Bu yüzden hiçbir sorumluluk kabul etmemekteyim. Mutlaka doktorunuza danışın. Zamanla tecrübeler buraya yazılacaktır.

Mide Ülseri

Sabah kalktığınızda midenizde bir şişlik, hafif ağrı ve hazımsızlık varsa daha ülseriniz yok ama hazır olun ülser olacaksınız. Bu durumlarda mutlaka geciktirmeden doktorunuza gidin. Erkenden tedavinize başlayın. Mide koruyucu ve yediklerinizi dikkat ederek bir kaç günde şikayetleriniz geçer. Ama siz bir şey olmaz, zamanımda yok derseniz hazır olun. İşiniz uzun. Bir sabah ansızın uyutmayan bir ağrı ile uyanır Allah’ım bu ne böyle dersiniz. Yemek sonrası biraz hafiflese de ağrı devam eder. 2 gün geçer mi geçmez mi diye beklersiniz ama geçmeyecektir. Ertesi gün erkenden dahiye yada gastroloji bölümüne gidersiniz. Doktor gastrit olabilir der ve endoskopi önerir. Korkmayın mutlaka ama mutlaka yaptırın. Endoskopiden çıktıktan sonra doktor ülseriniz var der ve size mide koruyu (Mide asidi düşürü) verir. Birde dikkat etmeniz gereken besinlerin listesi yada sözlü olarak yememeniz gerekenleri söyler. 10 gün siz ağrı nedeni ile dikkat edersiniz. Geçti derken biraz yemenize dikkat etmez yada fazla yemek yersiniz ertesi gün sabah kahvaltı sonrasında ağrı hemen başlar.

Bu noktada size uyarım tam anlamı ile geçmeden asla ama asla eski yeme alışkanlığınıza dönmeyin sürekli tazeleniyor. Bu yüzden ağrılarınız geçse de uzun bir süre daha yemenize içmenize dikkat ediniz. Fazla midenizi doldurmayınız. Bir daha söylüyorum midenizi fazla doldurmayınız. Zaten midenizde bir yara var. Siz midenizi fazla doldurunca mide hazmetmekte zorlanıyor ve yaranız iyileşmeye karşı direniyor. Bu yüzden midenizde zaten yara onu yormadan üzmeden beslenmenize uzun süre devam edin. Bir kez daha diyorum midenizi fazla yormayın. Hatta ülserin ilk günlerinde çorba gibi hazmı kolay besinler seçin ki mideniz bayram yapsın.

Diğer önemli bir konu akşam yemeğini geç saatlere bırakmayın.Eski alışkanlıklar gereği akşam ufak tefek bir şeyler yiyeyim bir şey olmaz demeyin oluyor. Akşam yemeğinden sonra bir şey yemeğin. Akşam ona göre abartmadan yemeğinizi yiyin ve bir daha bir şey yeme gereği yemeğin tok yada yarı tok karınla yatağa girmeyin sabah vah tüh demeyin. Demedi demeyin tecrübe ile sabittir.

Yemekten sonra hemen bardaklar dolusu su içip de dolu midenizi daha da doldurmayın. Zaten hazımda zorlanan midenizi daha da zorlamayın. Bir  saat kadar sonra yediğiniz yemeğe göre bekleyin ve sonra su için. Bu konuda tecrübe ile sabittir. Yediğiniz yemek bir süre sindirildikten sonra suyunuz içiniz. Ama bu şu demek su az için ülseri olan hastalar su içimine dikkat etmelidir. Doktorunuz da bunu size söyler, suyu yeterince tüketin. Tüketin ama yemekle değil yemekten bir süre sonra su içimine başlayın ve devam edin.

Mide Ülseri

Doktorunuz size derki mide koruyucunu sabah aç karnına alın der. Sizde aç karnına ilacı içer içmez hemen yemek yemeğin tok karnına ilacı almış olursunuz. Doktorun size kaç dakika önce alın diyorsa buna çok dikkat edin. Ne az ne fazla doktorun uyarılarını dikkat alın. Yoksa istenilen verimi alamazsınız.

Not: Tamamen kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu hastalığı yenmenin ön önemli maddesi kendinizi tamamen tanımaktan geçiyor. Açacak olursak mideyi rahatsız eden yiyecekler kişiden kişiye değişiyor. Kızartma yağlı gibi kırmızı çizgi yiyecekler herkese dokunsa da örneğin atıyorum karpuz bazılarını rahatsız etmezken bazılarını rahatsız edebiliyor. Örneğin benim akşam öğünüm çok önemli fazla yersem de zarar veriyor akşam çok az yersem de zarar veriyor. Bir takım şeyler daha var ama buradan yazmam doğru olmaz bende işe yarayan sizde yaramadığı gibi zarar verebilir. Uzun lafın kısası kendinizi iyi tanıyın

Ekleme-1: Mide ülseri sonrası sanırım bazen gastrit oluyor sen uzun bir süre gastrit tedavisi görüyorsun fakat devam eden ağrının nedeni gastrit değilde bir bakıyorsun sindirim sistemi sorunu. Sadece sindirim sistemini düzenleyen bir ilaçla ertesi günü iyileşebiliyorsun. Bu yüzden mutlaka doktorunuzla sıkı bir diyalog içinde olun takibi asla bırakmayın. Uzman doktor takibi oldukça önemli çünkü doktor her gidişinizde ilaçları değiştiriyor farklı şeyler düşünüyor tedavinin şeklini değiştiriyor başarılı oluncaya kadar hedefe uzanan yollar değiştiriliyor sonuçta sağlığınıza kavuşuyorsunuz. Tecrübe ile sabit. DÜZENLİ DOKTOR KONTROLÜ ÇOK ÖNEMLİ.

Ekleme-2: Sizlere bir uyarım daha olacak. İrritabl Bağırsak Sendromu  ile Gasstrit karıştırılabiliyor. Doktora göründüğünüzde şikayetlerinizi iyi bir şekilde anlatınız. Doktorunuz bunun ayrımına varacaktır. kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve diyare veya kabızlık veya her ikisi de bulunur. Bu gibi sorunlarınız olması halinde doktorunuza bu şikayetleri belirtiniz.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

 

Hakkında velikz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir